NAR EKŞİSİNE COĞRAFİ İŞARET

  • Eklenme Tarihi :03.06.2023 | 12:23

Hatay’ın her derde deva malzemelerinden nar ekşisi Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nın girişimleriyle coğrafi işaret kazandı.

NAR EKŞİSİNE COĞRAFİ İŞARET

2020 yılı Coğrafi İşaretli Ürünler sıralamasında Antakya Ticaret ve Sanayi Odası, Türkiye genelinde tescil bakımından 5. başvuru sayısı bakımından 3. olarak büyük bir başarıya imza atmayı başarırken, sürkten, künefeye, ceviz reçelinden kağıt kebabına çok sayıda yöresel lezzetin ardından nar ekşisi de coğrafi işaret kazanarak Hatay adına tescillendi. ATSO, elde edilen başarıda pay sahiplerini de unutmadı.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Antakya Ticaret ve Sanayi odası Başkanı Hikmet Çinçin,  “Antakya Ticaret Ve Sanayi Odamız “Hatay Nar Ekşisi”nin coğrafi işaretini aldı. Antakya Ticaret ve Sanayi Odamız, gastronomi şehri Hatay’ın lezzetlerinin ve değerlerinin markalaşması için 2005 yılından bu yana önemli çalışmalara imza atmış, bu kapsamda Hatay’a özgü birçok ürüne Coğrafi İşaret Belgesi almıştır. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin açıkladığı “2020 yılı Coğrafi İşaretli Ürünler Sıralaması’ nda Antakya Ticaret ve Sanayi Odası, Türkiye genelinde Tescil bakımından 5. başvuru sayısı bakımından 3. olarak büyük bir başarıya imza atmıştır. (Yaser ÇAPAROĞLU)