O PROJELERİN İÇERİKLERİ AÇIKLANDI

  • Eklenme Tarihi :05.08.2022 | 10:23
  • Muhabir :

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen CMDP ve SOGEP proje sözleşmeleri Hatay Valisi Rahmi Doğan başkanlığında imzalandı.

O PROJELERİN İÇERİKLERİ AÇIKLANDI

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı (CMDP) ile Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programları (SOGEP) kapsamında ilimizde başarılı olan projelere ilişkin sözleşmeler, Vali Doğan başkanlığında toplanan toplantıda, Vali Yardımcısı Yusuf İzci, Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Yalçın, DOĞAKA Genel Sekreteri Oğuz Alibekiroğlu ile Hatay İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu katılımıyla imzalandı.

İlimizden; Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı ve Yayladağı belediyesi arasında "Doğu Akdeniz'de Dalış ve Yat Turizminin Geliştirilmesi Projesi" ile Türkiye'nin en güney ucunda alternatif turizmin geliştirilmesine yönelik yatırım yapılacaktır. Dalgıçlar, yatçılar ve günübirlik ziyaretçiler için sahil düzenlemesinin yapılması, sosyal alanların oluşturulması, kompresör istasyonun kurulması, kıyıdan yapılacak dalış eğitimleri için duba yapılması, tesis için gerekli olan enerjinin sağlanmasına yönelik olarak jeneratör alınması gibi faaliyetler gerçekleştirilecek.

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı ve Hatay Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı arasında “Doğu Akdeniz Tekne/Yat Bakım ve Onarım Merkezi Projesi” ile Her türlü özel ve ticari tekne, yat, yelkenli, gulet, katamaran, gezi tekneleri, dalış gemileri, farklı türlerde balıkçı teknelerinin, teknik deniz araçlarının ihtiyaç duyduğu mekanik bakım, hidrolik bakım, elektrik-elektronik bakım ve onarımlarının yapılabileceği bir merkez kurulacak.

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı ve Kırıkhan Belediyesi arasında imzalanan "Dezavantajlı Genç Kadınların Seracılıkta İstihdamı Projesi" ile Kırıkhan İlçesi sınırlarında yaşayan sosyal ve ekonomik olarak dezavantajlı durumda olan Kadınların istihdam edileceği peyzaj ve süs bitkisi üretim serası kurulacaktır. Kurulacak serada yıllık 5.500.000 adet peyzaj ve süs bitkisi üretilmesi planlanmakta olup bu sayede Kırıkhan Belediyesi’nin ihtiyacı olan tüm peyzaj ve süs bitkilerinin üretilmesi hedefleniyor. .

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı ve Hatay İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile imzalanan "Hatay'da Balıkçılığa Kadın Eli Projesi"nde Hatay ilinde denize kıyısı olan 5 ilçede (Samandağ, Arsuz, İskenderun, Payas, Dörtyol) hayata geçirilecek proje ile Kadınlara ve engellilere ağ örme eğitimlerinin verilmesi, kadınlara ve engellilere ağ atma ve toplama eğitimlerinin verilmesi, üretilen ağların satışına yönelik kadın kooperatifi kurulması, Hatay İl Tarım ve Orman Müdürlüğü dalış ekibi ve uzman dalgıçlar vasıtasıyla terk edilmiş veya kaybolmuş ağların yerlerinin tespit edilerek deniz tabanından çıkarılması ve geri dönüştürülerek/onarılarak yeniden ekonomiye kazandırılması çalışmaları gerçekleştirilecektir.

CMDP ve SOGEP kapsamında uygulanacak projelerle Hatay ilinde toplam 26.454.927 ₺'lik yatırım hayata geçirilecek. (Haber Merkezi)