Online Siparişler 4 Kat Arttı

  • Eklenme Tarihi :16.05.2022 | 11:32
  • Muhabir :

TÜRKİYE Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) tarafından hazırlanan Restoran ve Kafeler Dijitalleşiyor Projesi kapsamında, projenin tanıtımında kullanılan Eğitim TIR’ı Hatay’a geldi.

Online Siparişler 4 Kat Arttı

Eğitim TIR’ını Vali Ürgen Alanı’nda Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Ticaret İl Müdürü Halit İmrek, Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (HESOB) Başkanı Abdulkadir Teksöz, oda başkanları ve esnaf karşıladı. Düzenlenen açılış toplantısında konuşan Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, hazırlanan projeden dolayı, Ticaret Bakanlığına ve TESK Başkanı Pandemi Palandöken’e teşekkür etti.

PANDEMİ ALIŞVERİŞ ALIŞKANLIĞINI DEĞİŞTİRDİ

Restoran ve Kafeler Dijitalleşiyor projesinin esnaf adına çok önemli bir proje olduğunu belirterek, “Pandemi döneminde insanlarımızın alışveriş alışkanlığı çok değişti. Dijital ortama yoğunlaşma oldu. Antakya’ya gelen misafirlerimizin yaptığı ilk iş nerede yemek yiyebilirim, diyerek internette arama yapmak oluyor. Bu bakımdan hazırlanan bu proje çok önemli. Bu anlamda bu projeye katkı veren Ticaret Bakanlığımıza ve TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken’e teşekkür ediyorum.” dedi.

PROJE ESNAFA KATKI SAĞLAYACAK

Hatay esnaf Odaları Birliği (HESOB) Başkanı ve TESK Yönetim Kurulu Üyesi Abdulkadir Teksöz’de, TESK ve google önderliğinde, Ticaret Bakanlığı’nın destekleriyle projenin hazırlandığını söyledi. Dünya’da bir Covid döneminin yaşandığını belirten Teksöz, “Bu dönemde insanlarımız ihtiyaçlarını dijital ortamda giderdi. TESK Olarak esnafımızda bu dijital ortamdan yararlanması adına böyle bir proje geliştirildi ve hayata sokuldu. Projenin esnafımıza büyük bir katkı sağlayacağını düşünüyorum. Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği olarak projeyi destekliyoruz.” dedi.

HAYIRLI OLSUN

Ticaret İl Müdürü Halit İmrek’te, ticaretin artık dijital ortamda döndüğünü belirterek, “Restoranlarımızın ve Kafelerimizin bu dijital ortamdan yararlanmaları  ve yöresel ürünlerin tanıtılması adına Restoranlar ve Kafeler Dijitalleşiyor projesi önemli bir proje. Esnaflarımızın bu dijital ortamda olmalarını temenni ediyorum. TESK ve google işbirliği ile hazırlanan bu projenin esnafımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

ONLİNE SİPARİŞLER 4 KAT ARTTI

Yapılan konuşmaların ardından Restoranlar ve Kafeler Dijitalleşiyor adlı projenin eğitim TIR’ında ilk projenin tanıtımı yapıldı. Sunumu yapan Eğitim Uzmanı Emrah Daştan, Pandemide online yeme içme sektörünün nominal olarak yüzde 100’ün üstünde büyüdüğünü ve online siparişlerin dört kat arttığının dikkat çektiğini söyledi. Pandemi ile değişen müşteri davranışlarına göre, mobil telefonların online siparişte en çok kullanılan araç haline geldiğini belirten Daştan, “Bu verilerden yola çıkılarak, Restoran ve Kafeler Dijitalleşiyor Projesi ile Türkiye’deki restoran ve kafelerin dijital dünyada daha görünür ve rekabetçi hale gelmelerini sağlamak ve gelirlerini artırmak amacıyla çevrimiçi ve çevrimdışı eğitim programı tasarlandı. Dijital beceri eğitimlerine yönelik oluşturulan www.esnafakademi.org eğitim portalı oluşturuldu.” dedi.

20 İL GEZİLECEK

Her ilde 1,5 gün kalacaklarını belirten Daştan, “Kullanıcının ihtiyaçlarına göre kişiselleştirilebilen bir öğrenme deneyimi sunan esnafakademi.org eğitim portalıiçerisinde “Dijital Pazarlama, Arama Motoru Pazarlama, Sosyal Medya Pazarlama ve Yeni Normalde Pazarlama” modülleriyle işletmeler hemen hayata geçirebilecekleri pratik önerileri öğreniyor. Eğitimler kapsamında işletmelerin haritalara kayıt süreçleri, doğru yemek fotoğrafları için ipuçları, dijitalde promosyon ve kampanya, müşteri yorumlarını yanıtlama gibi başlıklarda eğitimler bulunuyor. Eğitimleri tamamlayarak sertifika alan işletmeci ve çalışanlar çekilişle verilecek 100 tabletten birisini kazanma şansı yakalıyor. Roadshow hazırlık kapsamında, Eğitim TIR’ı ziyaret edeceği 20 İl belirlendi. Roadshow, 4 Nisan – 12 Ağustos 2022 tarihleri arasında yapılacak ve her ilde 1,5 gün kalınacak şekilde organize olundu” diye konuştu.

Bugüne kadar Antalya, Trabzon, Mersin, Kayseri, Adana ve Konya’yı ziyaret eden Eğitim TIR’ı Hatay’dan sonra Aydın, Gaziantep, İzmir, Şanlıurfa, Manisa, Diyarbakır, Bursa, Malatya, Eskişehir, Erzurum, Ankara, Rize ve İstanbul’u ziyaret ederek, proje tamamlanmış olacak. (Yaser ÇAPAROĞLU)