PAZARDA FİYATLAR EL YAKIYOR

  • Eklenme Tarihi :08.08.2022 | 10:03
  • Muhabir :

Artan hayat pahalığı hem esnafı, hem de vatandaşı vurdu.

PAZARDA FİYATLAR EL YAKIYOR

Geçen yıla oranla fiyatların 4-5 kat arttığını belirten Pazar esnafı ürününü satamamaktan, vatandaş ise alamamaktan şikayetçi. Herşeyi çok pahalı olduğu semt pazarlarında fiyatlar resmen el yakıyor. TÜRKİYE’DEKİ yüksek Enflasyon rakamlarına paralel olarak, artan hayat pahalılığı en çok vatandaşları vuruyor. Kurulan semt pazarlarında, pazarcı esnafı artan fiyatlar yüzünden ürünleri satamamaktan, vatandaş ise alamamaktan şikayetçi.

 

Son dönemlerde sebze ve meyve fiyatlarının hızla yükselmesi olumsuz etkilemeye devam ediyor. Kurulan semt pazarlarında alışveriş yapmaya çalışan vatandaşlar, “Malum yani pazardaki her şey ateş pahası. Eskiden Pazar arabalarımızı doldururduk, şimdi poşetleri bile zor dolduruyoruz.” dediler.

BURSA DOMATESİ 8 LİRA

Geçen yıl Ağustos ayında bursa domatesinin 2 liradan satıldığını belirten Merve Uzun, “Şu an ağustos ayındayız. Bursa domatesinin fiyatı 8 lira.Her sene 50 kilo alıp kışlık domatesimizi yapıyorduk. Fiyatlar böyle giderse bu yIl kışlak domatesimiz olmayacak. Şu an hiçbir yere yetişemiyoruz. Her şey çok pahalı. Geçen yıl yüz lirayla pazara gelir, sebzemizden meyvemize kadar her şeyi alır giderdik. Şimdi iki parça şeyi zor alıyoruz.” dedi.

KAHVALTILIK BİLE ALAMIYORUZ

Pazarda kahvaltılık peynirin fiyatının 100 liraya kadar çıktığını belirten Pelin Yüksek, “Bırakın sebze meyveyi bol bol almayı, artık kahvaltılık bile alamıyoruz. 1 kilo peynir 100 lira olmuş. Fiyatlar aldı başını gidiyor. Kimsede vatandaşı düşünmüyor. Yukarıdakilerin hepsi kendi koltuğunu kaybetmemek için çabalıyor. Her gün televizyonlara çıkıp kavga ediyorlar. Yerelde de böyle. Ayırmadan söylüyorum. Siyasilerimizin hiç biri vatandaşı düşünmüyor. Hepsi koltuğunu korumak için mücadele ediyor. Vatandaşı düşünen yok.”

MUTFAKTA YANGIN VAR

El yakan fiyatlardan dolayı mutfaklarda yangın olduğunu belirten Mustafa Acar’da, “Pazarcı esnafı olarak kepenk kapatmak üzereyiz. Sebze ve meyvelerin fiyatları çok yüksek. Buna birde yakıt masrafı ekleniyor. Yakıtın pahalı olmasından dolayı, artık Pazar yerlerine gidemez olduk.  Sebze ve meyve fiyatları geçtiğimiz yılın fiyatlarının çok üzerinde. Vatandaşlar çok pahalı bulduğu için alamıyor. Elimizde kalan ürün çürüyor, biz zarar ediyoruz. Bu yüzden gerçekten de imdat diyoruz. Durum çok kötü. Allah herkesin yardımcısı olsun.”

BİZİMDE VATANDAŞINDA İŞİ ZOR

Yaş sebze ve meyve fiyatlarının son bir yılda 4-5 kat arttığını belirten pazarcı esnafı Mahmut Ateş, “Biz sebze ve meyveleri pahalı alıyoruz. Alış fiyatından satsak biz geçinemiyoruz. Üzerine kar kayıp satsak bu seferde vatandaşlar alamıyor. Tezgaha gelen vatandaşlar bizimle çok sıkı pazarlık yapıyor. Fiyat indiremediğimiz içinde bir şey almadan tezgahtan ayrılıyorlar. Tane ile satın alanlar bile oluyor. Geçen yıla oranla satışlarımız çok kötü. Vatandaşın da alım gücü çok azaldı. Böyle nereye kadar gidecek bilmiyoruz. Ama hem bizim hemde vatandaşın işi çok zor.” dedi. (Yaser ÇAPAROĞLU)