SGK’DA EYT ALARMI

  • Eklenme Tarihi :30.12.2022 | 13:00
  • Muhabir :

E-DEVLET ÜZERİNDEN BAŞVURU YAPILABİLİYOR

SGK’DA EYT ALARMI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın EYT düzenlemesi ile ilgili yaptığı açıklamanın ardından borçlanma yoluyla prim gün sayılarını tamamlamak için SGK’ya akın eden vatandaşların mağdur olmaması için SGK, mesai menfumu gözetmeden 31 Aralık Cumartesi günü dahil çalışacak. Vatandaşlar borçlanma başvurularını E-Devlet uygulaması üzerinden ve iadeli taahhütlü posta yoluyla da yapabilecek.

 EMEKLİLİKTE Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinin açıklanmasının ardından, yaşanacak yoğunluk nedeni ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) alarma geçti. Vatandaşların mağdur olmaması için harekete geçen SGK İl Müdürü Hamit Bal kurmayları ile bir toplantı yaptı. Vatandaşların memnuniyetini göz önüne alarak il müdür yardımcılarım, merkez müdürü ve merkez müdürü yardımcıları ile toplantı yapan Bal, yaptığı paylaşımda, “EYT nedeniyle yoğunlaşan borçlanma taleplerine hızlı çözüm üretmek adına sigortalılarımızın memnuniyetini göz önünde bulundurarak 31 Aralık dahil olmak üzere, 31 aralık tarihine kadar mesai mefhumu gözetmeden başvuruları alabilmek ve sonuçlandırmak için ne gibi tedbirler almamız gerektiği noktasında il müdür yardımcılarımız, merkez müdürümüz ve merkez müdür yardımcılarımızın katılımıyla toplantı gerçekleştirdik.” dedi.

Emeklilikte yaşa takılanların pirim gün sayılarını tamamlayabilmek adına yapacakları borçlanmalarla ilgili başvurularını E-Devlet Üzerinden ve İadeli Taahhütlü posta yoluyla da yapabileceklerini belirten Bal, “Kurumlarımızda aldığımız önlemler sayesinde hizmet binalarımızda çok büyük yoğunluklar yaşanmıyor. Ancak EYT için pirim gün sayılarını 5 bin güne borçlanarak tamamlamak için vatandaşlarımızın sıra beklemek yerine başvurularını Askerlik, doğum, doktorluk ve avukatlık stajları ve yurt dışı borçlanma başvurularını E-Devlet uygulaması üzerinden yapabilirler. Böylelikle hem kurumumuzdaki yoğunluk azalır, hemde vatandaşlarımız sıralarını bekleyerek mağdur duruma düşmezler.” dedi. (Yaser ÇAPAROĞLU)