SKK VE BAĞ-KUR EMEKLİ MAAŞLARINA İLAVE YÜZDE 5 ARTIŞ

  • Eklenme Tarihi :16.01.2024 | 22:15
  • Muhabir :Haber Merkezi

SKK VE BAĞ-KUR EMEKLİ MAAŞLARINA İLAVE YÜZDE 5 ARTIŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşen ve yaklaşık 4 saat süren Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu.

 

Geçen yılın son aylarında yaptıkları hesaplarla 16 milyon emeklinin tamamına bir defaya mahsus 5'er bin liralık ödeme gerçekleştirdiklerini hatırlatan Erdoğan, "Çalışan emeklerimiz de tıpkı diğer emeklerimiz gibi yıl bitmeden 5 bin lira tutarındaki ödemelerini aldı. Bütçe imkanlarımızı zorlama pahasına da olsa emeklerimizi asla darda bırakmıyoruz. Emekli aylıklarındaki artışları da yine bu anlayışla belirliyoruz. Bilindiği gibi 2004 yılının ilk 6 ayı için memur emeklisi aylıklarında yüzde 49,25 SSK ve Bağ-Kur emeklisi aylıklarında ise yüzde 37,57 artış oldu. Bu farklı artışların emeklerimiz de yol açtığı rahatsızlıkları gördüğümüz için emeklerimizin aylıklarındaki artışı birbirine yakınlaştıracak yeni bir adım atıyoruz. Nispeten daha düşük artış alan SSK ve Bağ-Kur emeklisi aylıklarına ilave yüzde 5 daha artış yapacağımızın müjdesini buradan vermek istiyorum. Böylece SSK ve Bağ-Kur emeklerimizin Ocak 2024'ten itibaren 6 aylık artış oranı yüzde 42,6'ya yükseliyor. Önümüzdeki Temmuz ayında artışlarla birlikte emeklilerimizin hepsi yaklaşık aynı oranlarda maaş artışına kavuşacaklardır. Yani memur, SSK ve Bağ-Kur ayrımı yapmadan tüm emeklerimizin yıllık maaş artış oranları önümüzdeki Temmuz'da eşitlenecektir. Burayı özellikle altın çizerek ifade etmiş oldum. Çünkü yılın 2'nci yarısındaki maaş artışlarında memur emeklileri enflasyon farkını alırken, SSK ve Bağ-Kur emeklileri enflasyonun tamamını alacakları için maaş artış oranlarındaki dengesizlik giderilecektir" dedi.

'2024’Ü 'EMEKLİLER YILI' OLARAK İLAN EDİYORUZ'

Erdoğan, ayrıca sosyal devlet ilkeleri gereğince uygulamayı aldıkları emekli maaşı alt sınırını 7 bin 500 liradan, 10 bin liraya çıkardıklarını kaydederek, "Ekonomi yönetimimiz orta vadeli programda bu artışları öngörmüş hazırlıklarını buna göre yapmışlardı. Meclisimizin de onayını aldıktan sonra artışları bir an önce emeklerimizin maaşlarına yansıtmak istiyoruz. Böylece toplam 200 milyar liralık ilave bir kaynağa da emeklerimizin istifadesine sunmuş oluyoruz. Tüm bu artışların emeklerimize ve ülkemize, milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Kabinemizde bugün aldığımız bir diğer kararla 2024'ü 'Emekliler Yılı' olarak ilan ediyoruz. Amacımız bu vesileyle emeklerimizin hayat kalitesini artıracak, sosyal haklarını genişletecek, onlara özel hizmetler sunacak yeni hizmetleri devreye almaktır. Sağlıktan ulaşıma, sosyal imkanlardan kültürel faaliyetlere kadar geniş bir yelpazeye yayılan bu hizmetler şimdiden emeklerimize hayırlı olsun" ifadelerini kullandı.