SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN YURT DIŞINA AÇILDI

  • Eklenme Tarihi :17.12.2022 | 02:05
  • Muhabir :

GERİ DÖNÜŞÜMDEN SANAT ESERLERİ ÇIKARTIYOR

SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN YURT DIŞINA AÇILDI

Hatay’da geri dönüşüm maddelerinden ürettiği takılarla hem Türk kültürünü yaşatmaya çalışan hemde geri dönüşüm malzemelerini değerlendiren el sanatçısı Nehle Solak, 10 metrekarelik atölyesinde sanat eserleri üretiyor. Ürettiği eserler yurt dışından bile ilgi görüyor.

 Antakyalı el sanatçısı Nehle Solak’ın, geri dönüşüm malzemelerinden ürettiği takılar yurt dışından büyük rağbet görüyor. Almanya, Danimarka ve Fas gibi ülkelere sipariş üzerine ürettiği takıları gönderen Solak, 10 metrekarelik atölyesinde el emeği göz nuru dökerek ürettiği sanat eserleriyle Türk kültürünü de yaşatmaya çalışıyor.

Dünyanın ilk ışıklandırılan caddesi olan Kurtuluş Caddesi’ndeki küçük atölyesinde geri dönüşüm malzemelerinden harikalar yaratan Solak, “Annemden öğrendiğim dantel, kanaviçe ve yün işlerinin yanı sıra Antakya Nedime Keser Halk Eğitim Merkezinde kurslara katılarak kendimi geliştirdim. Evde oturmak yerine üretmeyi tercih ettim. Böylelikle hem kültürümüzü yaşatmaya çalışıyorum hemde geri dönüşüm malzemelerini değerlendiriyorum.” dedi.

HİÇ BİR ŞEYİ ÇÖPE ATMIYORUM

Kabak çekirdeklerinden ürettiği takıların yanı sıra el emeği göz nuru dökerek ürettiği bileklerin daha çok ilgi gördüğünü belirten Solak, “Ürettiğim hediyelik eşyaların çoğunu geri dönüşüm malzemelerinden yapıyorum. Hiçbir şeyi çöpe atmıyorum. Herşeyi değerlendiriyorum. Eski pantolonlar, gömlekler, eskimiş para cüzdanları, bayan çantaları gibi bir çok geri dönüşüm malzemesini boncuk, nakışla süsleyerek insanlara tekrar sunuyorum. Eski tülbentlerden bileklik ve çeşitli takılar yapıyorum. Kısacası her şeyi değerlendiriyorum.”

TARİHİMİZE KÜLTÜRÜMÜZE SAHİP ÇIKIYORUZ

“Günümüzde eskiden genç kızların hayal edip yaptıkları dantel ve nakış sanatı hak ettiği ilgiyi görmüyor. Ninelerimizden annelerimizden bize miras kalan, dantel perdelerimiz, yünden ördüğümüz çocuk yelekleri, nakışlı oda takımları, firkete işi, şiş tığ, iğne işlemelerimizin yanı sıra ipek kumaş üzerine yaptığımız takılarımız, keçe işleriyle de kültürümüzü yaşatmaya çalışıyorum” dedi.

SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN YURT DIŞINA AÇILDI

Ürettiği ürünlere yurt dışından da talep geldiğini belirten Solak, “Emsali Takı, sosyal medya hesabımız üzerinden yaptığımız işleri insanların beğenisine sunduk. Sosyal medya üzerinden Danimarka, Fas ve Almanya gibi ülkelerden bize ulaşıp sipariş verenler oldu. Böylece kültürümüzü yurt dışına tanıtma fırsatımızda oldu. Bunun kentimizi ziyaret eden yerli ve yabancı turistler de ürünlerimize çok büyük ilgi gösteriyor. Tabi gösterilen bu ilgi hem kültürümüzü yaşattığımız hemde geri dönüşüm malzemelerini değerlendirdiğimiz için beni çok mutlu ediyor.” diye konuştu.  (Yaser ÇAPAROĞLU)