TRAFİK SİGORTASINA KATMERLİ ZAM

  • Eklenme Tarihi :16.08.2022 | 11:53

TRAFİK SİGORTASINA KATMERLİ ZAM

Yapılan zamlardan sonra Ocak ayında 1 bin 837 TL olan dördüncü basamak otomobil için trafik sigortası primi ağustos ayında 3 bin 149 TL oldu. Trafik sigortası zamları eylül ayından itibaren daha da hızlanacak. Aylık artışlar yüzde 2.25’ten yüzde 4.75’e çıkacak. Eylül ayında ayrıca yüzde 20 ilave zam yapılacak. Kaza yapmayan sürücülerin primleri artık daha az oranda indirilecek. Kaza yapan sürücülerin primleri ise daha az artacak.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun konuyla ilgili yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, halen aylık yüzde 2.25 oranında artırılmakta olan trafik sigortası primleri 1 Eylül’den itibaren aylık yüzde 4.75 oranında artacak. Ayrıca, 1 Eylül 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere uygulanacak azami primler, ağustos ayında uygulanan araç grubu bazında 4. basamak azami primlerine yüzde 20 eklenerek uygulanacak. Bu oran taksi, minibüs, otobüs, kamyon ve çekici araç gruplarına ise yüzde 10 olacak.

KAZA YAPMAYAN SÜRÜCÜYE DAHA AZ İNDİRİM

Kaza yapmayan sürücüler için uygulanan indirim oranları düşürüldü. Uzun süredir kaza yapmayan yedinci basamaktaki sürücülere uygulanan indirim oranı yüzde 45’ten 42’ye, altıncı basamaktaki indirim oranı yüzde 30’dan yüzde 22’ye, beşinci basamaktaki indirim oranı da yüzde 15’ten yüzde 10’a düşürüldü. Hasar yapan sürücülerin primlerindeki artış oranları ise aşağı çekildi. Birinci basamakta yüzde 150 olan artırım oranı yüzde 135’e, ikinci basamakta yüzde 100 olan artırım oranı yüzde 90’a, üçüncü basamakta yüzde 50 olan artırım oranı da yüzde 45’e indirildi.

 

EYLÜL'DE ZAMLI TARİFE NASIL OLACAK?

Sigorta primleri 7 basamakta belirleniyor. İlk kez trafik sigortası yaptıranlar 4. basamaktan başlıyor. Hasarsızlık indirimi veya hasar artırımı tarifeleri de 4. basamak baz alınarak belirleniyor. Otomobiller için 4. basamak azami trafik sigortası primi ağustos ayında 3 bin 149 TL olarak uygulanıyor. Hiçbir değişiklik yapılmasaydı eylül ayında primler yüzde 2.25 oranında artacak ve 3 bin 220 TL olacaktı. Uzun süredir kazası olmayan ve en yüksek hasarsızlık indiriminden yararlanan bir sürücünün sigorta primi ise azami 1 bin 771 TL’de kalacaktı. Ancak, yeni zamlarla eylül ayında 4. basamak tarifesi 3 bin 958 TL’ye çıkacak. Zammın yanı sıra hasarsızlık indiriminin aşağı çekilmesi nedeniyle kaza yapmamış sürücülerin primi daha yüksek oranda artacak. En yüksek hasarsızlık indiriminden yararlananların (7. basamak) tarifesi 2 bin 296 TL’ye çıkacak. Hasar nedeniyle prim artırımlarının aşağı çekilmesi de kaza yapan sürücülerin prim maliyetini düşürecek. Yeni düzenlemeyle birinci basamakta azami prim tutarı 9 bin 301 TL olacak. (Zafer İNLİ)