TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK SORUNU MÜLTECİ SORUNU

  • Eklenme Tarihi :26.08.2022 | 08:50
  • Muhabir :

ANTAKYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, Türkiye’nin en büyük sorunun mülteci sorunu olduğunu söyledi.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK SORUNU MÜLTECİ SORUNU

Odasının, Antakya Ticaret Borsası ile birlikte düzenlediği ödül töreninde konuşan Çinçin, “2011 yılından bu yana Suriye’de süren iç savaştan dolayı hem ilimiz hemde ülkemiz büyük bir göç dalgası aldı. Ciddi bir göç dalgası ile karşı karşıyayız. Benim annemde Halep’te doğmuş, sıfır yaşında Türkiye’ye göç etmek zorunda kalmış bir ailenin çocuğu. Ama aldığımız göç dalgası nedeni ile sorunlar gittikçe büyüyor. Önümüzdeki 10 yıl için Türkiye’nin en büyük sorunu göçmen sorunu olacak. Biz göçmenlerin entegrasyonu dedikçe bazı siyasiler bundan rahatsız oluyor. Ama ben gerçekleri söylüyorum.” dedi.

 

BU İNSANLARA DOKUNMAK ZORUNDAYIZ

Bugün Suriye’den göç eden 10 yaşındaki çocuğun 21 yaşında bir genç olduğunu belirten Çinçin, Geçen bu süre içinde kendi ana dilini ve Türkçe’yi bilmeyen bir kuşakla karşı karşıyayız. Onun için hep birlikte çalışmak zorundayız. İktidar partisinin, muhalefet partilerin yani tüm partilere sesleniyorum. Bununla ilgili kesinlikle bir göç bakanlığı kurulmalı. Bu konunun bütçelenmesi lazım. Gündelik söylemler yerine bir yol haritası oluşturmak zorundayız. Çünkü Suriye’den Türkiye’ye göç eden insanlar, kendi sosyal problemlerini de birlikte getirdiler. O yüzden bu insanlara dokunmak zorundayız.” diye konuştu. (Yaser ÇAPAROĞLU)