TYP'LİLER KADROYA ALINMAK İSTİYOR

  • Eklenme Tarihi :19.08.2023 | 14:43

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 3 ay süreyle uzatılan TYP süresi sonunda işsiz kalacak olan Hataylı onbinlerce depremzede kamu işçisi kadroya alınmak istiyor.

TYP'LİLER KADROYA ALINMAK İSTİYOR

Evlerine ekmek götürebilmek için kamu sektöründe işçi pozisyonunda çalışan 50 bini aşkın vatandaş, bakanlıktan gelen 3 aylık uzatma ile sevince boğuldu. Ancak 3 ay uzatılsa dahi 9. ayın sonunda işsiz kalacak personeller başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Hatay Valiliği, Hatay Milletvekilleri ve Hatay İl Sağlık Müdürlüğü’ne seslenerek TYP personellerinin aile geçimine yardımcı olmaya devam etmeleri için kadroya alınmalarını istediler. Kamu işçilerine yönelik yeni düzenlemeler gelmesi beklenirken "TYP kadro müjdesi geldi mi, ne zaman gelecek, TYP'lilere kadro var mı?" soruları gündeme geldi. TYP; afet, salgın, acil durum dönemlerinde ve diğer mücbir sebeplerde kamu hizmetlerinin desteklenmesi yoluyla özel politika gerektiren gruplar başta olmak üzere işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engellemek ve bu kişilere geçici gelir desteği sağlamak üzere aktif işgücü hizmetleri kapsamında İŞKUR ile kamu kurum ve kuruluşları işbirliğinde düzenlenen programlardır. 20 Haziran'dan itibaren sözleşme süresi dolan 126 bin TYP çalışanı işsiz kalacak. Ailelerine bakmakla yükümlü olan binlerce vatandaş 10 gün sonra evine ekmek götüremeyecek. İşsiz kalmak istemeyen TYP mağdurları seslerinin duyulmasını istiyor.

TYP’LİLER DE MÜJDE BEKLİYOR

3600 ek gösterge, emekli maaşlarına zam, asgari ücrete zam, EYT derken toplumdaki mağduriyetler tek tek giderildi. Taşeron işçilerinin de kadroya geçmesi yönünde olumlu dönüşler sağlandı. Ancak TYP işçilerinin boynu bükük kaldı. Onlar unutulmaya devam ediyor. 9 ay sonunda sözleşmeleri biteceği için çalıştıkları kurumdan çıkış verilmek durumunda kalacaklar. Ekonomik şartların zorlaştığı şu süreçte düzenli bir geliri olmayan aileler için hayatını idame ettirmek oldukça güç. Evine ekmek götürmekle yükümlü olan binlerce kişi seslerinin duyulmasını istiyor.

MHP'DEN GELEN AÇIKLAMA UMUTLANDIRMIŞTI

MHP Milletvekili Halil Öztürk, TYP personellerine kadro verilmesi yönünde açıklama yapmıştı.

Milletvekili Öztürk yaptığı açıklamada TYP işçilerine bir defaya mahsus şekilde kadro verilmesi gerektiğini söyleyerek, "Sayın Başkan, taşeron ve EYT’lilerin sorunlarını çözen Cumhur İttifakı iradesi, temizlik görevlisi ve güvenlikçi gibi farklı Bakanlıkların taşra teşkilatlarında ve özellikle Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda üç ila altı aylık gibi sürelerle Toplum Yararına Programı kapsamında çalışanlarımızı kadroya geçirebilmeli ve kıdem tazminatı ile diğer sosyal haklarını da imkânlar çerçevesinde el birliğiyle teslim edebilmeliyiz. Söz konusu bu talebimiz şayet bu dönem yetişmezse seçim sonrası, yeni dönemde ilk gündem başlığı olarak görüşebilmeliyiz. Zira hâlen kurayla iş akdi elde eden bu çalışanlarımız altı ayın sonunda işsiz kalmaktadırlar. Aileleriyle birlikte geçim mücadelesinde olan bu vatandaşlarımıza ya bir defaya mahsus kadro verelim ya da altı aydan daha fazla çalışmalarının önünü açarak süreklilik kazandıralım diyorum, hem Kırıkkale’deki hem de tüm Türkiye’deki TYP’lilerin bir an önce kadroya geçirilmesi hususunda inisiyatif alalım" ifadelerini kullandı.

2 PARTİ TYP'YE KADRO DEDİ

Seçimden önce iki parti, TYP işçilerine kadro verilmesi yönündeki taleplerini Meclis'e sunmuştu. CHP'den Fethi Gürer yaptığı açıklamada ve daha önce verdiği kanun tekliflerinde TYP işçilerine kadro verilmesini istedi. Bir açıklama da MHP'den geldi. Milliyetçi Hareket Partisi'nden yapılan açıklamada TYP işçilerine süreklilik verilmesi istendi. Ancak aradan geçen sürede TYP işçilerine kadro için henüz bir çalışma olmadı. MHP, söz konusu teklifi AK Parti'ye sunmuştu. Bu konunun yakın zamanda yeniden gündeme gelebileceği belirtiliyor. TYP kapsamında kamuda çalışan vatandaşlar, yetkililere seslenerek 9. ay sonunda işlerine son verilmeden kadro konusunda gelişme yaşanması için girişimlerde bulunarak 50 bin ailenin sevindirmesini istiyor. (Haber Merkezi)