VALİ DOĞAN İLK DERS YILI KUTLAMA PROGRAMINA KATILDI

  • Eklenme Tarihi :16.09.2022 | 12:06
  • Muhabir :

Hatay Valisi Rahmi Doğan, 2022-2023 eğitim-öğretim yılının açılışı vesilesiyle Antakya Vali Teoman İlkokulu’nda düzenlenen kutlama programına katıldı.

VALİ DOĞAN İLK DERS YILI KUTLAMA PROGRAMINA KATILDI

Antakya Vali Teoman İlkokulu'nda gerçekleşen törene Vali Doğan’ın yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Tuncay Morkoç, Hatay Vali Yardımcısı Harun Kaya, Defne Kaymakamı Kadir Okatan, İl Emniyet Müdürü Ahmet Arıbaş, İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük, Kurum İl Müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.

BAŞÖĞRETMEN ATATÜRK’ÜN AÇTIĞI YOLDA GÜÇLÜ BİR NESİL OLARAK YETİŞECEKSİNİZ

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük, “Okullar her şeyin başlangıcı, eğitim olmadan hiçbir şey olmaz. Şuan okulların açılmış olmasının, öğretmen arkadaşlarımın öğrencileriyle buluşmuş olmasının sevinci içerisindeyiz. Bu sene Sayın Bakanımızın önderliğinde çok farklı bir eğitim-öğretim başladı. Geçen yıllardan devam eden bin okul, on bin okul çalışmaları, anaokullarının öncelenmiş olması, Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konudaki destekleri, okul merkezli bütçe artık eğitimde başka bir noktaya evrildik. Okullarımız ilk defa Bakanlıktan gelen bütçe ile hizmet içi eğitim yapar hale geldiler. Sevgili öğrenciler, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı yolda daha güçlü bir nesil olarak yetişeceksiniz, kendinizle gurur duyabilmelisiniz. Böyle bir eğitim sistemi içerisinde, böyle çalışkan öğretmenlerin öğrencilerisiniz.” dedi.

MEHTERAN TAKIMI GÖSTERİSİ YAPILDI

İl Milli Eğitim Müdürü Büyük’ün konuşmasının ardından program Antakya Vali Teoman İlkokulu öğrencileri tarafından hazırlanan “4. Sınıf öğrencilerinin 1. Sınıf öğrencilerine çiçek takdimi”, “Şiir okuması”, “Dombıra” ve “Mehteran takımı” etkinlikleri gerçekleştirildi.

ÜLKEMİZDE GEÇEN YIL KAZANDIRDIĞIMIZ OKUL ÖNCESİ SAYISI 659 BİN

Gerçekleşen etkinliklerin ardından bir konuşma yapan Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Tuncay Morkoç, “Geçen hafta itibariyle yaklaşık 4 milyon okul öncesi öğrencisi ve 1. sınıf öğrencimiz öğretmenleriyle buluştu. Bu öğrencilerimiz 1 haftalık uyum haftası sürecini tamamladı ve bu hafta itibariyle de 19 milyon öğrencimiz, 1 milyon 200 bin öğretmenimizle birlikte 2022-2023 eğitim ve öğretim yılını başlatmış bulunuyoruz. Öncelikle eğitim-öğretim yılımızın ülkemize, eğitim sistemimize ve bütün öğrencilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Sayın Bakanımız göreve geldikten sonra belirlediği hedeflerin birincisi okul öncesi eğitim olmuştur. Bu kapsamda başlattığımız proje vesilesi ile sadece geçen yıl bir önceki yıla göre okula kazandırdığımız okul öncesi öğrenci sayısı 659 bin olmuştur. Yani ülkemiz 1 yıl içerisinde 659 bin evladına öğretmen, derslik, materyal sağlamış ve eğitim öğretimini tamamlamıştır. Bugün burada bu okulun bahçesinde de belli illerde yaptığımız yeni sınıfları görmekten mutlu oluyorum. Değerli velilerimiz unutmayalım, matematik kadar, fen bilimleri, Türkçe kadar çocuklarımızın oyuna da ihtiyacı olduğunu asla unutmamız gerekiyor. Ben bu duygularla çocuklarımızın eğitim yılının hayırlı olmasını diliyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

DERS KİTAPLARININ YANINDA YARDIMCI KİTAPLAR DA ÜCRETSİZ

2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılının açılış programında bir konuşma gerçekleştiren Hatay Valisi Rahmi Doğan, “2022-2023 eğitim-öğretim yılının hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Çocuklarımız okullarına, öğretmenlerine kavuştular, inşallah hayırlı bir yıl olacaktır. Öğrencilerimizi iyi yetiştirebilmek için devletimiz tüm imkanlarını seferber etmiştir. Velilerimiz hatırlayacaktır, 70-80 kişilik sınıflarda eğitim görmekteyken bizler, şimdi evlatlarımız 20-30 kişilik sınıflarda eğitim görmekteler. Eğitim-öğretim materyalleri konusunda devletimiz büyük bir bütçe ayırmakta. Sayın Cumhurbaşkanımızda talimat verdi ders kitaplarının yanında artık yardımcı kitaplarda öğrencilerimize ücretsiz olarak verilecek. Sevgili öğrenciler, sizlere düşen iyi çalışmak, geleceğe iyi hazırlanmak. Çünkü sizler bu milletin geleceğisiniz. Ben her zaman ifade ediyorum artık evlatlarımız komşu illerle değil, diğer ülkelerdeki öğrencileri ile yarışmak zorundalar. İnşallah öğretmenlerimizin de gayretiyle sizleri geleceğe çok çok iyi hazırlayacağız. Ben teşriflerinizden dolayı çok teşekkür ediyor, Milli Eğitim camiasına şükranlarımı sunuyor, öğrencilerimize ve öğretmenlerimize 2022-2023 eğitim-öğretim yılının hayırlı olmasını temenni ediyorum. Herkesi saygıyla selamlıyorum.” dedi.

VALİ DOĞAN İLK DERS ZİLİNİ ÇALDI

Hatay Valisi Rahmi Doğan tarafından gerçekleştirilen konuşmasının ardından 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılının ilk ders zilini çaldı. Sonrasında beraberindeki heyet ile birlikte sınıfları gezerek ders kitaplarını inceledi ve öğrenciler ile sohbet etti.