YAPILAN HİZMETLER ANLATILDI

  • Eklenme Tarihi :01.12.2023 | 16:25
  • Muhabir :MUSTAFA SAĞLAM

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Daire Başkanları İle Birlikte Basın Toplantısı Düzenledi

YAPILAN HİZMETLER ANLATILDI

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, depremin üzerinden geçen 300 günlük sürede belediye olarak yaptıkları hizmetleri daire başkanları ile birlikte düzenlediği basın toplantısında anlattı.

Son 4 yılda Hatay’ın başına gelmeyen felaket kalmadığını belirten Başkan Savaş, “Orman yangınları, pandemi ve son olarak da deprem. Gerçekten son 4 yılda başımıza gelmeyen kalmadı. Depremin üzerinden 300 gün geçti. 300 gün içerisinde bir çok iş yaptık.” dedi.

6 Şubatta yaşanan depremin ardından HATSU’nun artısı ve eksileriyle çok konuşulduğunu belirten Başkan Savaş, yapılan hizmetleri anlatması için ilk sözü HATSU Genel Müdürü Muhammed İkbal Polat’a verdi.

DEPREMİN İLK GÜNÜNDEN İTİBAREN ÇALIŞIYORUZ

Polat, depremin yer üstünde olduğu gibi yer alında da büyük hasarlar verdiğini belirterek, “Şu anda HATSU Genel Müdürlüğü’nün toplam personel sayısı 2 bin 25, he yazık ki deprem de iş arkadaşlarımızdan kayıplarımız oldu. Şu anda HATSU genel Müdürlüğümüz sahada içme suyu, kanalizasyon ve elektrik ekipleri  olmak üzere 111 ekip, 180’İ iş makinesi, 112 araçla toplamda 400 araçla şu anda sahada hizmet vermekte. Depremin ilk gününden  buyana 113 bin 562 adet su arızasına müdahale ettik. Yeni oluşturulan yaşam alanlarında 7 bin 720 adet alt yapı bağlantısı yapıldı. 168 bin 457 metre içme suyu hattı inşaa edildi. 53 bin 418 metre atık su inşaası gerçekleştirildi.” dedi.

ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR

Depremin yeraltı sularında da çok ciddi değişikliklere neden olduğunu belirten Polat, “Bu nedenler Hatay genelinde ki 44 su kaynağımız tamamen kurudu. 18 su kaynağımızın da seviyesi düştü. Yeni çalışmalar kapsamında Yayladağı’nın Şenköy Mahallesi’nin içme suyu şebekesini tamamladık. Payas’ta ana depo yapımı işi ve terfi hattı işi devam ediyor. Samandağ’ın Mağaracık Mahallesinde içmesuyu ve kanalizasyon inşaatımız tamamlanmak üzere. Kumlu’da yeni ana isale hattımızı yapıyoruz. Hassa’nın Sögüt Mahallesinnde içmesuyu çalışmamız devam ediyor.”

İLÇELERDE NÜFUSLAR ARTTI

“Depremin yarattı en önemli problemlerden bir tanesi de Hatay içerisinde yaşanan nüfus değişiklikleri. Depremin ardından bir kısım nüfus şehir dışına çıktı ama, bir çoğuda yıkımın az olduğu ilçelerimize ve kırsal mahallelerimize yerleşti. Mesela Reyhanlı ilçemizin deprem öncesi nüfusu 200 bin bandındayken, şimdiki nüfusu 435 bini aşmış durumda. Tabi ki ilçelerimizdeki bu aşırı nüfus artışları bizim kısa bir dönemde ön göreceğimiz bir şey değildi. Dolayısı ile buralardaki su kaynaklarının azalması ve nüfus artışından kaynaklı su kullanımının artması vesilesi ile bu çalışmalarımızı devam ettiriyoruz.”

GELİRİMİZİN YÜZDE 60’I DÜŞTÜ

“HATSU Genel Müdürlüğü bilindiği üzere bir işletme, yani yaptığı hizmetlerden elde ettiği gelirle vatandaşlara hizmet veren bir kurum. Deprem öncesinde biz 630 bin aboneye hizmet veriyorduk. Bu 630 bir abonemizin yaklaşık 130 bin tanesi köy ve mesken gurubundaydı. Yani mevzuat gereği su bedelinin yüzde 25’lık ücreti ile tarifelendirilen 130 bin abonemiz mevcuttu.  Depremde 280 bin abonemizi kaybettik. Dolayısı ile HATSU’nun geliri yüzde 60’lık bir azalma ile karşı karşıya. Deprem öncesiyle bir kıyaslama yaptığımızda sahada ki ihtiyaç nedir diye yatırımların dışında bunu söylüyorum. Sadece vatandaşlar üzerinden gelen istekler konusunda bir istatistik sunacak olursak yaklaşık 12 kat bir iş yükü artışı söz konusu.”

BUNA RAĞMEN HİZMET VERMEYE ÇALIŞIYORUZ

“Buna rağmen vatandaşlarımıza hizmet etmeye devam ediyoruz.  HATSU Genel Müdürlüğümüzün yapılan olağan genel kurulunda, 2023 bütçesi görüşüldü. 2024 bütçesi onarıldı. Orada da şu ana kadardı 2023 bütçemizin 2 milyar 160 milyon TL’lik bir bütçemiz vardı. 1 milyar 860 milyon TL’lik kısmını gider bütçesinden karşıladık ama, gelir bütçesine baktığınız zaman ne yazık ki 803 milyon da sınırlı kaldı. Yani arada çok ciddi bir açık olduğunu da buradan görüyoruz.” diye konuştu.