YEŞİL ÇELİK TOSYALI V-GREEN İLE DAHA AZ KARBON AYAK İZİ - Hatay Söz Gazetesi

YEŞİL ÇELİK TOSYALI V-GREEN İLE DAHA AZ KARBON AYAK İZİ

  • Eklenme Tarihi :01.05.2024 | 11:53
  • Muhabir :Haber Merkezi

YEŞİL ÇELİK TOSYALI V-GREEN İLE DAHA AZ KARBON AYAK İZİ

Dünyanın önde gelen yeşil çelik üreticilerinden biri olan Tosyalı, dünyanın en önemli çelik fuarı olan Tube&Wire Fuarı’na damgasını vurdu. Almanya’nın Düsseldorf şehrinde düzenlenen fuarda 2 stant ile dünyanın dört bir yanından gelen müşterilerini ağırlayan Tosyalı, yurt dışındaki iş ortaklarının yer aldığı 200 kişilik özel bir grubun katılımıyla gerçekleştirdiği galada hem sürdürülebilirlik odaklı yatırımlarını hem de yeşil çelik vizyonunu temsil eden Tosyalı V-Green markasını tanıttı.

 

TÜM ÇALIŞMALARI ‘TOSYALI V-GREEN’ İLE TAÇLANDIRIYORUZ

Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı; “Bugün geldiğimiz nokta yıllardır kararlılıkla devam ettirdiğimiz sürdürülebilirlik yatırımlarımızın bir sonucu. Karbon emisyon değerlerimizi düşürmekte aldığımız yol tüm uluslararası sertifikasyonlarla belgelendi. Bunu taçlandırmak için ‘Tosyalı V-Green’ markamızı burada sizlere ilk defa sunuyoruz. ‘Tosyalı V-Green’ bir vizyonu, yeşil dönüşüm dünyasına açılan yeni bir sayfayı temsil ediyor. Bugüne kadar sürdürülebilirlik adına yaptığımız tüm çalışmaları ‘Tosyalı V-Green’ ile taçlandırıyoruz” dedi.

Türkiye’nin global yeşil çelik üreticisi Tosyalı, 3 kıtada sayıları 40’a yaklaşan tesis, 10 milyon ton yıllık üretim kapasitesi ve yaklaşık 15.000 çalışanıyla büyümeye devam ederken katıldığı fuarlarda da sürdürülebilirlik odaklı yenilikçi ürünleriyle demir-çelik sektörünün öncüsü olmaya devam ediyor.

TANITIMINI YAPTI

Tosyalı, Almanya’nın Düsseldorf şehrinde düzenlenen dünyanın en önemli demir çelik fuarı olan Tube & Wire Fuarı’nda da tüm sektörün ve katılımcıların ilgi odağı oldu. Fuara grup şirketleri ile katılan Tosyalı, 2 stant ile dünyanın dört bir yanından gelen müşterilerini ağırladı. Tosyalı fuarda, yurt dışındaki iş ortaklarının yer aldığı 200 kişilik özel bir grubun katılımıyla gerçekleştirdiği Gala’da hem sürdürülebilirlik odaklı yatırımlarını hem de yeşil çelik vizyonunu temsil eden ‘Tosyalı V-Green’ markasının tanıtımını yaptı.

YÜZDE 20 DAHA AZ KARBON AYAK İZİ SUNUYOR

Endüstri 4.0 kapsamında sürdürülebilirlik odaklı ileri teknolojilere ciddi yatırımlar yaptıklarını dile getiren Fuat Tosyalı, “İskenderun’da hayata geçirdiğimiz Tosyalı Demir Çelik Tesisi’nde kullanılan ve Türkiye’de bir ilk olan Quantum Furnace teknolojisi sayesinde çok daha az karbon salımı gerçekleştiriyoruz. Bu tesiste, ileri teknolojiler, daha verimli hurda kullanımı, güneş gibi yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarının kullanımı ile yüzde 30 daha az elektrik enerjisi ve yüzde 15 daha az doğalgaz tüketiliyor. Yaptığımız sürdürülebilirlik odaklı tüm yatırımlarla bu tesis, yüksek fırınlara göre %70, geleneksel ark ocaklarına göre %20 daha az karbon ayak izi sunuyor” dedi.

KULLANIMIMIZIN BÜYÜK KISMINI OLUŞTURACAK

Güneş ve hidrojen gibi yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarına yatırım yaptıklarını dile getiren Fuat Tosyalı, “Aynı anda tüm tesislerimizde yaptığımız yatırımlarla hayata geçirdiğimiz GES projesi ile 235 MW kurulu güce ulaşarak dünyanın en büyük çatı üstü GES’ine sahip şirketi konumuna ulaşmış durumdayız. Bu projeyle yaklaşık 171 milyon kg karbon salımını engelleyerek aynı zamanda dünyanın en yeşil çelik üretimini yapan çelik üreticilerinden biri olduk. 2025 yılı itibarıyla planladığımız GES yatırımlarıyla öz üretimimizden temin ettiğimiz elektrik, toplam elektrik kullanımımızın büyük kısmını oluşturacak” dedi.