Yıkıntılar Arasında Süt Mısır - Hatay Söz Gazetesi

Yıkıntılar Arasında Süt Mısır

  • Eklenme Tarihi :04.07.2024 | 16:29
  • Muhabir :Haber Merkezi

Yıkıntılar Arasında Süt Mısır

Süt mısır, yaz aylarının vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. Taze, tatlı ve sulu yapısıyla hem çocukların hem de yetişkinlerin favorisi olan süt mısır, sokaklarda satılan en popüler atıştırmalıklardan biridir.

Faydası saymakla bitmeyen bir lezzet Süt Mısır. Tam bir vitamin deposu olan süt mısır gecikmelide olsa tezgahlarda yerini aldı. Yeni mahsül süt mısırları közde ve haşlama olarak müşterilerine sunan ve Vali Ürgen Parkında tam 34  yıldır közde pişirdiği taze mısırları ile herkesin yakından tanıdığı Abdullah Bayrak,Evinin geçim kaynağı olan seyyar arabasını ait olduğu yere getirerek yediden Süt Mısır olayına Vira Bismillah dedi.

Asrın felaketinden aylar sonra Abdullah Usta’yı yeniden Vali Göbeğinde görmekten mutluluk duyduklarını ifade eden vatandaşlar haşlanmış veya  közlenmiş olarak tükettikleri süt mısırın  her haliyle damaklarında tatlı bir iz bıraktığının altını çizerek Abdullah Usta’ya hayırlı satışlar dileğinde bulundular.

Mısırın faydası saymakla bitmez diyerek sözlerine başlayan Abdullah Usta açıklamasında:” Mısır tam bir vitamin deposudur. B1 vitamini, patotonik asit B5 vitamini, folat, niasin B3 Vitamin ve C vitaminini de bol miktarda içermektedir. Mısır ayrıca diyetsel liflerin, fosfor ve magnezyum minerallerinin iyi bir kaynağıdır. Bir koçan mısır günlük lif ihtiyacının yaklaşık % 23' ünü karşılayacak kapasitededir. Yapılan araştırmalar mısırın yüksek kolesterol seviyelerini düşürdüğü, kolon kanseri riskini azalttığı ve İrritabl bağırsak sendromunun bir kısım rahatsızlık verici semptomlarını hafiflettiği göstermiştir. Sindirim sistemi ve kalp üzerindeki etkilerine ek olarak, mısırda bulunan lif kan şekeri seviyelerini stabilize etmeye yardım edebilir. Eğer diyabetiniz varsa, mısır size yavaş yanıcı dayanıklı bir enerji sağlar. Düzenli mısır tüketimi hem kan şekeri ve insülinin düşürülmesi ve dengelenmesine yardımcı olur.

İşte böylesine faydalı bir lezzeti eski günlerde olduğu gibi yine yeniden aynı noktada müşterilerim için pişiriyorum.Herkesi mısır lezzetlerimizi tatmaya bekliyorum.”dedi.