YILMAZ, DEPREM SONRASI EKONOMİYİ DEĞERLENDİRDİ - Hatay Söz Gazetesi

YILMAZ, DEPREM SONRASI EKONOMİYİ DEĞERLENDİRDİ

  • Eklenme Tarihi :09.07.2024 | 13:02
  • Muhabir :Haber Merkezi

YILMAZ, DEPREM SONRASI EKONOMİYİ DEĞERLENDİRDİ

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, Hatay'ın son üç yıllık ekonomik durumunu değerlendirerek, özellikle depremin ardından şehirde yaşananları ve ekonomik toparlanma sürecini anlattı.

Hatay genelinde ve özellikle  İskenderun'da 6 Şubat depremi sonrasında büyük can ve mal kayıpları yaşandığını belirten İTSO Başkanı Yılmaz,  İskenderun Kaymakamlığı'ndan alınan verilere göre, depremde şehir genelinde 3.112 kişinin hayatını kaybettiğini ve 4.378 yapının yıkık, acil yıkılacak veya ağır hasarlı durumda olduğunu açıkladı.

TİCARET RAKAMLARI ESKİ SEVİYELERE ULAŞIYOR

Bu acı olayın ardından evsiz kalan vatandaşların barınma ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla çeşitli konteyner kentlerin kurulduğunu da vurgulayan Yılmaz şu anda İskenderun'da 5.941 konteynerde 19.008 yurttaşın yaşadığını, şehir nüfusunun %8'inin konteynırlarda barındığını ifade etti.

Ekonomik açıdan da önemli sıkıntılar yaşandığını dile getiren Yılmaz, "Son 1,5 yılda şehrimizde barınma, beslenme, eğitim ve sağlık alanlarında büyük problemler yaşandı. Bölgemiz sosyal ve kültürel anlamda önemli ölçüde kan kaybetti. İhracat ve ithalat rakamlarında ciddi düşüşler yaşandı. Ancak son aylarda ekonomimiz toparlanmaya başladı ve dış ticaret rakamları eski seviyelere yaklaşıyor" diye konuştu.

YÜZDE 30’LUK BİR KAYIP

Türkiye İstatistik Kurumu Özel Ticaret Sistemi verilerine göre, Hatay'ın son üç yıllık dış ticaret rakamlarını da paylaşan Yılmaz, 2021'de 4.014.475.584 dolar olan ihracatın 2023 yılında 2.573.208.555 dolara gerilediğini, ithalatın ise aynı dönemde 6.325.044.411 dolardan 5.128.596.880 dolara düştüğünü belirtti. Bu durumun ilin dış ticaret hacminde yaklaşık %30'luk bir kayba işaret ettiğini vurguladı.

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası kayıtlarına göre, deprem sonrasında kentte faaliyet gösteren işletmelerde önemli kayıplar yaşandığını aktaran Yılmaz, 2023 yılında 207 işletmenin kapanırken, 485 yeni işletme kaydının yapıldığını, 2024 yılının mayıs ayına kadar ise 50 işletmenin kapanırken 261 yeni işletme kaydedildiğini bildirdi.

Ayrıca başka şehirlerden merkez nakli yaparak  İskenderun'a gelen işletme sayısının da arttığını ve bu durumun kente olumlu katkılar sağladığını ifade etti.

İşletmelerin çoğunlukla inşaat ve yapı malzemeleri, liman ve lojistik hizmetleri ile kumanyacılık gibi alanlarda faaliyet gösterdiğini belirten Yılmaz, kent ekonomisinin yeniden hareketlenmeye başladığını ve bu sürecin ilerleyen dönemlerde daha olumlu sonuçlar doğuracağını umut ettiğini sözlerine ekledi.