YILMAZ’DAN EKONOMİK DEĞERLENDİRME - Hatay Söz Gazetesi

YILMAZ’DAN EKONOMİK DEĞERLENDİRME

  • Eklenme Tarihi :11.05.2024 | 11:43
  • Muhabir :Haber Merkezi

YILMAZ’DAN EKONOMİK DEĞERLENDİRME

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, yüzyılın felaketine neden olan 6 Şubat depremleri sonrasında bölgenin sosyo-ekonomik durumuyla ilgili değerlendirme yapmak üzere basın toplantısı yaptı.

 

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu üyeleri ile birlikte basının karşısına çıkan Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, Depremden etkilenen bölgenin bir an önce kalkınması için gerekli adımların atılması gerektiğini, tarifi imkânsız üzüntüler ve telafisi mümkün olmayan kayıplar yaşanmasına sebep olduğunu söyledi.

HİZMETLERİMİZİ AKSATMADAN SÜRDÜRDÜK

11 ili etkileyen depremden en fazla yıkımın yaşandığı bir bölge olan Hatay’da can ve mal kayıpları yaşandığı gibi, sosyo-ekonomik anlamda da zor günler geçirdiklerini aktaran İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz  “Oda binasının tadilatı tamamlanıncaya kadar Anıt alanındaki konteyner hizmetlerimizi aksatmadan sürdürdük” dedi.

RAPORLAR HALİNDE SUNDUK

Depremde yaşam alanlarını kaybeden vatandaşlarımıza çadır ve konteyner temin edilmesi, temel ihtiyaç malzemelerinin ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması noktasında çalışmalar yaptıklarını ifade eden Yılmaz “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz ile diğer oda borsalarımızın, bölgemize sağladıkları yardımların ihtiyacı olanlara ulaştırılması konusunda, koordinasyonda ve dağıtımda, elimizden gelen desteği sağladık. Deprem zamanı sıklıkla üyelerimizi ziyaret ederek; yaşanılan sorunları ve çözüm önerilerini, bakanlarımıza, milletvekillerimize, bürokratlarımıza ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne birçok kez raporlar halinde sunduk” diye konuştu.

ÇALIŞMALARI TEKİP EDİYORUZ

Nardüzü’de bulunan ve üretim yapan fabrikaların bulunduğu alanın, organize sanayi bölgesine dönüştürülmesi çalışmaları kapsamında ATSİAD ile birlikte hareket ederek, Arsuz Kaymakamlığı’yla görüşme sağladıklarını da aktaran Yılmaz “Bölgede filtre sektörünü desteklemek ve geliştirmek için URGE projesini hayata geçirme konusunda aksiyonlar aldık. Mart ayı itibariyle K yetki belgesiyle ilgili olarak odada hizmet verilmeye başlandık. Uzun yıllar vermiş olduğumuz uğraşlar sonucunda, üyelerimiz bu iş için Antakya’ya gitme külfetinden kurtuldu. Arsuz ilçesi için önemli olan Tarım Organize Sanayi Bölgesi projesi bölge için yararlı olduğunu düşünüyorum. Soğuk hava deposundan, tarım makinesi üretimine, paketleme tesislerinden tarım ürünleri ile ilgili yatırımlar için önemli olduğunu düşünüyoruz. Oda olarak bu konuda bölgenin sivil toplum kuruluşları ile de bu konudaki çalışmaları takip ediyoruz” şeklinde konuştu.

İL OLMADA SOMUT ADIMLAR BEKLİYORUZ

Uzun yıllardan buyana dile getirilen, beklentisi sürekli taze tutulan İskenderun’un il olma talebinin dikkate alınmasını ve bu konuda somut adımlar atılmasını beklediklerini de sözlerine ekleyen İTSO Başkanı Yılmaz şunları paylaştı: “İskenderun şehir merkezindeki Küçük Sanayi Sitesi’nin şehir içinden taşınmasını temenni ediyoruz. İskenderun’un altyapısının ilgili kurumların çalışmasıyla baştan aşağı yenilenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Feyezan kanalının bir an önce kalıcı bir şekilde ıslah edilmesini bekliyoruz. İskenderun şehrine otoban girişinin modern ve şık bir şekilde yeniden dizayn edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.”