YÖRESEL LEZZETLER ANKARA'YA TAŞINDI

  • Eklenme Tarihi :14.09.2023 | 10:46

Hatay Gastronomi ve Turizm Derneği'nin düzenlediği Hatay Gastronomi ve Turizm Fuarı, Ankara'da başladı.

YÖRESEL LEZZETLER ANKARA'YA TAŞINDI

Hatay Turizm ve Gastronomi Derneği, depremzede esnafa destek amacıyla Başkent Millet Bahçesi’nde Hatay Dayanışma Günleri düzenledi. Hatay’dan gelen esnafın yöresel ürünlerini vatandaşlarla buluşturduğu dayanışma günlerinde alışveriş stantları kuruldu. Stantlarda salça, biber salçası, peynir, çökelek, tuzlu yoğurt, yeşil zeytin, kekik, zeytinyağı, defne gar sabunu,katıklı ekmek  künefe, kağıt ve tepsi kebabı , içli köfte (oruk) gibi Hatay’ın tescilli yöresel yemekleri en çok ilgi gören ürünler oldu.

Hatay Turizm ve Gastronomi Derneği Başkanı Mehmet Saltan, 6 Şubat depremlerinde Hatay’ın en çok zarar gören illerden biri olduğunu hatırlatarak, “Esnafımızın iş yerleri yıkıldı. Bizler de Hatay Valiliği himayelerinde Hatay Gastronomi Derneği olarak 13 ile 17 Eylül tarihleri arasında Altındağ Belediyesinin katkılarıyla Başkent Millet Bahçesi’ndeyiz. Burada Hatay’ın coğrafi ve endemik ürünlerini Ankaralıların ayağına getirdik” diye konuştu.

DEPREMİ YAŞAYAN 65 ESNAFIMIZ ANKARA'DA STANT AÇTI

6 Şubat’ta meydana gelen depremde hayatını kaybeden esnafları yine unutmadıklarını belirten Hatay Turizm ve Gastronomi Derneği Başkanı Mehmet Saltan, "Vefat etmiş olan esnafların varislerine de imkanlarımız ölçüsünde elimizden gelen her türlü katkıyı sunmaya çalıştık ve esnafımızın Ankara'da stant açmasına kolaylık  sağladık. İşyeri yıkılan 35 esnafımızdan ücret talep etmedik, diğer esnaflarımızdan da işyerlerini yakınlarını kaybeden esnaflara destek olmasını talep ettik. Ankara'da açılışını gerçekleştirdiğimiz Hatay Turizm ve Gastronomi Günleri etkinliği, hiçbir şekilde kâr amaçlı bir organizasyon değildir. Tamamen depremde işyerleri yıkılan ve yakınlarını kaybeden esnafımıza moral ve motivasyon ile ayağa kaldırma düşüncesiyle programlanmış bir etkinliktir" diye konuştu.

Bando takımının stantları dolaştığı etkinliğin ilk gününde vatandaşlar Hatay Gastronomi ve Turizm Fuarına ilgi gösterdi.

SALTAN PAZAR GÜNÜ KONSERİMİZE TÜM ANKARALILARI BEKLİYORUZ

Saltan, ayrıca Pazar günü saat 21.00 de Milet Bahçesinde Hatay Gastronomi ve Turizm Fuarında sahne alacak olan Oğuzhan Koç'un ücretsiz konser vereceğini ve tüm Ankaralıları ile hemşerilerini beklediklerini söyledi. Hatay Dayanışma Günleri, 17 Eylül Pazar gününe kadar devam edecek. (ERTUĞRUL OKTAY)