ZAMLAR TİRYAKİYİ KAÇAĞA YÖNELTEBİLİR!

  • Eklenme Tarihi :23.03.2022 | 11:17
  • Muhabir :

İskenderun Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mustafa Çöloğlu, sigaraya gelen zamların esnafı da vatandaşı da olumsuz etkilediğini, bu kadar zammın zorladığı insanları tekrar kaçağa döndürebileceğini savundu.

ZAMLAR TİRYAKİYİ KAÇAĞA YÖNELTEBİLİR!

En son Aralık ayının sonunda ve bu yılın Ocak ayının başında üst üste 2 defa gelen, yaklaşık yüzde 8’lik zam ile sigaraların güncel fiyatları 23,5 TL ve 27 TL arasında değişiyor. Ardı ardına yapılan zamlarla vatandaşların alım gücünün iyice düştüğünü kaydeden Çöloğlu “Tekel ürünlerinin bu kadar zamlı olması vatandaşları zorluyor. Zorlayınca tekrar kaçağa dönebiliyor insanlar, eğer bu sigarayı içecekse bir yolunu buluyor” dedi.

FATURALAR VATANDAŞLARI ZORLUYOR

Esnafı ciddi anlamda etkileyen zamların tekel ürünlerinden çok ciddi bir karı olmadığının altını çizen Çöloğlu “Ama müşterilerimizin bize gelmesi için neden olsun diye satıyoruz çoğu zaman. Bunun yüzünden de çoğu esnafımız hatta büyük deftere bile geçiyor az karı olmasına rağmen. Tekel ürünlerine olan zamlarla beraber müşterilerin de ayağı bizden kesilmeye başladı. Asgari ücret ne kadar yükselirse yükselsin, şu son gelen zamlardan sonra insanların alım gücü ciddi anlamda düştü. İnsanlarla, esnafla iç içeyiz, artık insanlar sadece beslenme sorununu hallediyor onun dışında o kadar gider ve mevcut gelirle daha fazlasını yapmalarının çok mümkünatı yok. Çünkü yüksek elektrik faturası geliyor. Hem esnaflarımızı, hem vatandaşlarımızı elektrik faturaları ciddi anlamda zorluyor” diye konuştu.

HEPİMİZİ HUZURSUZ EDİYOR

Akaryakıta gelen zamlar sonrası insanların araçlarına da binmeye korkar olduğunu sözlerine ekleyen Çöloğlu “Nasıl olacak bilmiyoruz. Bu belirsizlik hepimizi huzursuz ve rahatsız ediyor. İnsanlar evine kapanacak, dışarıya çıkamayacak. Bu akaryakıt zamlarıyla, tatili bir kenara bırakın, eşe-dosta da gidemeyecek duruma geldiler. Bu kadar zam, mutlaka bunun telafi edilmesi lazım. Belki asgari ücretin, emeklilere verilen zamların tekrar gözden geçirilmesi gerekiyor. Artık gelir gideri karşılayamıyor. Bundan en büyük zararı biz esnaflar görüyoruz. Bizim defterlerimiz var, deftere yazıyoruz ama ay sonu geldiğinde yarısını alsak yarısını alamıyoruz. Vatandaş da haklı, gelirleri giderlerini karşılamıyor” şeklinde konuştu. (Haber merkezi)