ZAMLARDAN VAZGEÇİLMELİ

  • Eklenme Tarihi :08.07.2023 | 15:20

Tüm Öğretmenler Birliği Sendikası Merkez Yürütme Kurulu Başkanı Deniz Ezer, insanca yaşam koşullarını sağlayacak maaş artışı talep ettiklerini bildirdi.

ZAMLARDAN VAZGEÇİLMELİ

Yoksulluk sınırının altında yaşamak istemediklerini belirten ezer, “Kamu çalışanları sefalet içinde yaşamaya mahkum ediliyor. Ekonomik krizin önlenemediği, enflasyon rakamlarının düşürülemediği bir ekonomik tablo ile karşı karşıyayız. Türlü reçetelerle ve dışarıdan getirilen ekomistlerle ekonominin düzeleceğini düşünen iktidar yanılgılar içinde krizin boyutlarını daha çok büyümesine neden olmaktadır. Yapılması gereken; kamu kaynaklarının eşit adil bir biçimde bölüşümü ,üretime dönük ekonomi politikalarının hayata geçirilmesi, kamu ihalelerinin yeniden düzenlenmesi şeklinde olması gerekirken tepede hiçbir değişiklik yapmadan krizi tabana yani halka, işçi, emekçilere, memura ve emekliye yığmaktadır. Bunu kabul etmiyoruz. Kamu çalışanları yoksulluk sınırının altında yaşamaya mahkum edilmektedir.” dedi.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 45 BİN OLMALI

En düşük memur maaşının 45 bin lira olması gerektiğini belirten Ezer, “İktidar; kademeli zam, refah payı artışı ve enflasyon farkı gözeterek memurlara 22 bin liralık en düşük maaş zammı yapmak istemektedir ancak ekonomik gelişmeler, enflasyon rakamları, döviz kurları, mal ve hizmetlerdeki artış, ev ve kiralardaki yükseliş ve yoksulluk sınırı dikkate alındığında kamu çalışanları büyük zorluk içerisindedir. Seçimin ertesi günüyle başlayan zam yağmuru, sonrasında döviz kurlarında ani yükseliş ve en sonunda da Türk lirasında hızlı değer kaybı yaşanmıştır. Geldiğimiz nokta kiraların fahiş bir boyutta olması,motorine son bir ay içerisinde 7 lira yakın zam yapılması, mtv'nin yüzde 100 arttırılması, gıda fiyatlarının ve temel tüketim maddelerinin yüzde 80’ne yakın zam artışına uğramaları sonuç olarak halkın ve kamu emekçilerinin nefes alamayacak boyuta getirilmesidir. Bütün bunlara karşın kamu emekçilerinin ve emeklilerin maaş zamları TÜİK’in inandırıcılıktan uzak enflasyon verileri değil, gerçek enflasyon ve geçim şartları dikkate alınarak en düşük memur maaşı 45 bin TL olmalıdır.”

ÜLKE TARİHİNİN EN AĞIR KRİZ KOŞULLARI YAŞANIYOR

“Ülke ;tarihinin en ağır ekonomik kriz koşullarını yaşamaktadır. Ülkenin gerçek gündemi olan 'zamlar, hayat pahalılığı, açlık, işsizlikle' ilgili gerçekçi adımlar atılmamaktadır. Emekçiler; ekonomik krizin ağır koşullarının etkisiyle çaresizdir. Yurttaşlar; yüksek kiralar, ödenmeyen faturalar, kredi kartı borçları, tüketici ve konut kredileri altında ezilmektedir. Seçim döneminde en düşük memur maaşının 22 bin TL’ye yükseltileceği vaadi bilinmektedir. O günden bugüne memur maaşlarında yaşanan erimenin ve alım gücündeki düşüş daha da artmıştır. İktidar; kademeli zam, refah payı artışı ve enflasyon farkı gözeterek memurlara 22 bin liralık en düşük maaş zammı yapmak istemektedir ancak ekonomik gelişmeler, enflasyon rakamları, döviz kurları, mal ve hizmetlerdeki artış, ev ve kiralardaki yükseliş ve yoksulluk sınırı dikkate alındığında kamu çalışanları büyük zorluk içerisindedir.” dedin

ZAMLARDAN VAZGEÇİLMELİ

Seçimin ertesi günüyle başlayan zam yağmurunun, sonrasında döviz kurlarında ani yükseliş ve en sonunda da Türk lirasında hızlı değer kaybı yaşandığını belirten ezer, “ Kamu emekçilerinin maaş zamları TÜİK’in inandırıcılıktan uzak enflasyon verileri değil, gerçek enflasyon ve geçim şartları dikkate alınarak en düşük memur maaşı 45 bin TL olmalıdır diyoruz. ENAG'in verilerine göre Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) Haziran ayında yüzde 8,54 arttı. E-TÜFE'deki 12 aylık artış oranı ise yüzde 108,58 olarak gerçekleşti. TÜFE’deki yılbaşından itibaren artış oranı ise yüzde 50,53 oldu. Hayat pahalılığı, gelir dağılımı ve yolsuzluk giderek artmaktadır. Memur maaşı, yoksulluk sınırının altında kalmamalı devlette çalışan emekçiler derin yoksulluğun pençesinde nefes aldıracak en düşük memur maaşı yoksulluk sınırının üstünde en az 35.bin tl öğretmen maaşı da en az 45 bin TL’dir. Ülkedeki ekonomik krizi, açlığı, yoksulluğu ve enflasyonu yok sayan AKP iktidarına sesleniyoruz; Günlük çözümlerle yurttaşları kısa süreliğine rahatlatmaya çalışmak yerine; yurttaşları açlığa, sefalete mahkûm eden enflasyon oranlarından ve zamlardan vazgeçilmelidir.” dedi.