10 PARMAĞINDA 10 MARİFET

  • Eklenme Tarihi :28.12.2022 | 13:42

Antakya Nedime Keser Halk Eğitim Merkezinde görevli usta öğretici Hatice Karaahmetli, 10 parmağında 10 marifet taşıyor.

10 PARMAĞINDA 10 MARİFET

 

 Şu sıralar Hatay Valiliği Kadın Aile Danışma ve Hizmet Merkezi’nde (KADİM) ev hanımlarına kağıt rölyefi satanı öğreten Karaahmetli, aynı zamanda tutkal ve porselen hamuru ile harika takılar tasarlıyor.

Antakya Nedime Kasar Halk Eğitim merkezi’nde 1991 yılında usta öğreticiliğe başlayan Karaahmetli, bir dönem ara vermek zorunda kaldığı usta öğreticiliği 13 senedir yapıyor. Halk Eğitim Merkezi’inde usta öğreticilik yaptığı süre içerisinde yüzlerce ev hanımına çeşitli sanat dallarında kurs veren Kaahmetli, yaptığı takı tasarımları büyük beğeni topluyor.

ÜRETMEK ÇOK GÜZEL BİR DUYGU

Tutkal ve Porselen hamuru ile tasarladığı küpeler, kolyeler ve gelin taçlarıyla beğenileri toplayan Karaahmetli, “Üretmek benim için çok güzel bir duygu. Hele bildiğiniz sanatları paylaşmak daha da güzel bir duygu. 13 yıldır Usta öğreticilik yapıyorum. Bu çatı altında ev hanımlarımıza verdiğimiz kurslarla, onları tüketici olmaktan üretici konumuna geçirmek beni daha da mutlu ediyor. Hatay Valiliğimizin, Milli Eğitim Müdürlüğümüzün ve Antakya Nedime Keser Halk Eğitim Merkezi müdürlüğümüzün destekleriyle, burada ev hanımlarını tüketici olmaktan çıkarıp üretici konumuna getiriyoruz. Buda bizim için büyük bir gurur” dedi.

TAKI TASARIMI RAHATLATIYOR

Takım tasarımlarıyla büyük bir rahatlama yaşadığını belirten Karaahmetli, “Sanatında güzelliği bu. Bir şeyler üretirken, bütün sorunlarınızı unutuyorsunuz. Büyük bir oranda rahatlıyorsunuz. Tutkal Hamuru ve Seramik Hamurunu kullanarak yeni tasarımlar yapıyoruz. Kursiyerlerimizle birlikte güzel ürünler ortaya çıkardık. Burada güzel olan şey durmadan üretmemiz. Zamanımızı boşa harcamamamız. Tem kadınlarımızı KADİM’e bekliyoruz.” diye konuştu. (Yaser ÇAPAROĞLU)