13 Hemşire İçin Anma Programı Gerçekleştirildi

  • Eklenme Tarihi :20.05.2023 | 12:09
  • Muhabir :

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi tarafından 6 Şubat depremlerinden hayatını kaybeden hemşireler için anma programı düzenlendi.

13 Hemşire İçin Anma Programı Gerçekleştirildi

Hemşirelik Haftası kapsamında düzenlenen programa Rektör Prof. Dr. Veysel Eren, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Erhan Yengil, Prof. Dr. Mehmet Turan, Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastane Başhekimi Prof. Dr. Onur Koyuncu, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Serpil Kır Elitaş ile hastane personeli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını yapan Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhemşiresi Rahşan Odabaşı, depremlerde hayatlarını kaybeden meslektaşlarından dolayı bu yıl kutlanan hemşireler haftasının bir anma programı olduğunu söyledi.

Konuşmasına depremde hayatına kaybeden hemşireleri anarak başlayan Başhekim Prof. Dr. Onur Koyuncu ise “ 6 Şubat gecesi bölgenin tek hastanesi olarak başlayan mücadelemiz bu güne kadar devam etmektedir. Deprem süresince hemşirelerimiz tüm personelimiz gibi tüm acılarını bir kenara bırakarak gözyaşlarını silip ellerini taşın altına koydular. Biz bu zorlu süreçte hastaneyi ayakta tutmaya çalıştık. 6 şubat depreminden bu güne kadar acil serviste bakılan hasta sayısı 40 binin üzerinde, polikliniklerde bakılan hasta sayısı 7 binin üzerinde, yatırılan hasta sayısı binin üzerinde, taburcu olan hasta sayısı binin üzerinde yapılan ameliyat sayısı 950 ve gerçekleştirilen anjiyo sayısı 50’dir. Hastanemiz bu zorlu süreçte gerçekleştirdiği sağlık hizmetiyle bölgenin yıldızı olmuştur. Yaşadığımız zor günlerde hep arkamızda duran Rektörümüze teşekkürü bir borç biliyorum.” dedi.

Üniversite de gerçekleşen deprem sonrası şehrimizin ayağa kalkıp eski günlerine dönmesinde en temel rolü alacağına inandığını ifade eden Rektör Prof. Dr. Veysel Eren: “Üniversitemiz deprem bölgesindeki üniversiteler içinde en çok kayıp veren üniversite, çok sayıda personelimizi ve öğrencimizi kaybettik. Bu personelimiz içinde önemli bir kısmını da sağlık personelimizi oluşturuyor ve bunların içinde de 13 hemşiremizi Rahmeti Rahmana uğurladık. Hemşire şefkattir, sevgidir, fedakarlıktır. Bu süreçte ve pandemi sürecinde bunu deneyimleyerek gördük. Bizim hemşirelerimiz deprem sabahından itibaren kendi acılarını bir kenara bırakarak hastaneye gelen hastaları tedavi etmeye, onlara yardımcı olmaya çalıştılar. Hemşirelerimiz kendi sağlıklarını bir tarafa bıraktılar, kendi öz bakımlarından vazgeçtiler, tozun toprağın içinde günlerce aç susuz günlerce bu kutsal görevi ifa etmeye çalıştılar. Bugün gerçekleştirilen program ile ebediyete uğurladığımız hemşirelerimizi anıyoruz. Onları unutmayacağız, unutturmayacağız. Ruhları şad olsun. Programın gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.'' dedi.

Gerçekleştirilen konuşmalar sonrası hayatını kaybeden 13 hemşire için oluşturulan kısa film gösterimi yapıldı. Film gösterimi sonrası Üniversitemiz Mehmet Alkan Camii İmamı tarafından Kuran-ı Kerim tilaveti yapıldı. Program müzik dinletisi sonrası sona erdi. (Haber Merkezi)