44 YILDIR AYAKKABI TAMİR EDİYOR

  • Eklenme Tarihi :16.12.2022 | 10:16

Babası Halit Kavi’nin Kurtuluş Caddesindeki 5 metrekarelik tamir atölyesinde, 6 yaşındayken mesleğe başlayan Kavi, 44 yıldır ayakkabı tamir ediyor.

44 YILDIR AYAKKABI TAMİR EDİYOR

 

 

 Antakyalı ayakkabı tamircisi Ahmet Kavi babasından öğrendiği mesleğini 44 yıldır sürdürüyor. 

İlkokul mezunu olan Kavi, “Babam 6 yaşındayken beni elimden tutup tamir atölyesine getirirdi. O gün bu gündür burada ayakkabı tamir ediyorum” dedi.

YAPTIĞIM İŞİ SEVİYORUM

Okumak yerine meslek sahibi olmayı seçtiğini belirten 50 yaşındaki Kavi, “Babam okumamı çok istedi. Ben okula gitmek yerine çalışmayı seçtim. Bu atölye ve meslek bana babamdan kaldı. 44 yıldır buradayım. Neredeyse yarım asır oldu. Çalışmayı seçtiğim için pişman değilim. Yaptığım işi seviyorum. Baba mesleğini sürdürmek ve insanlara yardımcı olmak beni mutlu ediyor. Eskisi kadar olmasa da belli bir kazancım var. Geçinip gidiyoruz.”

İŞLERİMİZ ARTTI

“Yaşanan ekonomik kriz ile birlikte işlerimizde arttı. Çoğu insan ayakkabısını tamir ettirmek yerine yeni ayakkabı alıyordu. Artan fiyatlar yüzünden en ucuz ayakkabı bugün 150-200 lira. 4-5 kişilik bir aileyi düşünün. İnsanlar artık eski alışkanlıklarına yani bizlere dönmeye başladı. Yeni ayakkabı almak yerine ayakkabısını tamir ettirmeyi seçiyor. Bu durumda bizim işleri 1 sene öncekine göre arttırdı. Şimdi daha çok iş yapıyoruz.” dedi.

ÇANTA, VALİZ TAMİRİ DE YAPIYOR

Bay-Beyan ayakkabılarının yanı sıra çanta ve valiz tamiri de yapan Ahmet Kavi, “Ayakkabı tamirciliği ana mesleğimiz. Yaşayabilmek için yaptığımız işi çeşitlendirdik. Kemer, çanta ve valiz tamirleri de yapıyoruz. Elimizden geldiği kadar kapımıza gelen vatandaşlarımızı geri çevirmiyoruz. 44 yıldır buradayım ve gücüm yettiği kadar da burada çalışmaya devam edeceğim. Koca kentte ayakkabı tamircisi sayısı çok azaldı. Benden sonra da büyük ihtimalle bu atölye kapanacak. Çünkü yeni nesil mesleğimize hiçte sıcak bakmıyor.” diye konuştu.( Yaser ÇAPAROĞLU)