4’ÜNCÜ TURDA 3 ADAY YARIŞACAK

  • Eklenme Tarihi :25.03.2024 | 17:10
  • Muhabir :Haber Merkezi

Yargıtay Başkanlığı seçimi 4'üncü tura kaldı

4’ÜNCÜ TURDA 3 ADAY YARIŞACAK

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca'nın 4 yıllık görev süresinin dolması nedeniyle yapılan başkanlık seçimi başladı. Adayların salt çoğunluk olan 175 oya ulaşamaması nedeniyle oylama 4'üncü tura kaldı. Yarın yapılacak 4'üncü tur oylamasında, 3'üncü turda en çok oyu alan Akarca ile Şentürk ve Kerkez yarışacak.

 

Yargıtay Başkanlığı görevine 24 Mart 2020'de seçilen Mehmet Akarca'nın 4 yıllık görev süresi dün itibarıyla doldu. Yüksek Mahkemenin 4 yıl boyunca görev yapacak yeni başkanını belirlemek için bugün Yargıtay'da sandık kuruldu ve saat 08.00 itibarıyla Yargıtay üyeleri sandık başına gitti. Seçimin ilk turunda Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca 88, Hukuk Genel Kurulu Başkanı Adem Albayrak 50, 3'üncü Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk 70, 3'üncü Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez 71, 12'nci Hukuk Dairesi Başkanı Ayhan Tuncal ise 47 oy aldı. Ayrıca 7 oy boş kullanıldı ve 6 oy geçersiz sayıldı. 9 üye de seçimlere katılmadı.

İKİNCİ TURA KALDI

Adayların hiçbirinin 348 Yargıtay üyesinin salt çoğunluğu olan en az 175 oyu alamaması nedeniyle seçimler ikinci tur oylamasına kaldı. İlk üç oylamada sonuç alınamazsa seçim, üçüncü oylamada en çok oy alan iki aday arasında yapılacak. Dördüncü oylamaya katılacak adayların aldığı oya eşit sayıda oy alanlar da seçime katılabilecek. Dördüncü ve beşinci tur oylamalarda da salt çoğunluk sağlanamazsa seçim, yeniden adaylık başvurusunda bulunanlarla tekrarlanacak.

4’ÜNCÜ TURDA 3 ADAY YARIŞACAK

2'nci turda da adaylar, salt çoğunluğun oyunu alamadı ve 3'üncü tur oylamasına geçildi. Bu turda adaylardan Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca 110, Hukuk Genel Kurulu Başkanı Adem Albayrak 22, 12'nci Hukuk Dairesi Başkanı Ayhan Tuncal 10, 3'üncü Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk ile 3'üncü Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez ise 96'şar oy aldı. Adayların salt çoğunluk olan 175 oya ulaşamaması nedeniyle oylama 4'üncü tura kaldı. Yarın yapılacak 4'üncü tur oylamasında, 3'üncü turda en çok oyu alan Akarca ile Şentürk ve Kerkez yarışacak.