5 YAŞ OKULLAŞMA ORANINDA BÜYÜK ARTIŞ

  • Eklenme Tarihi :21.12.2022 | 12:24
  • Muhabir :

Hatay’da 5 yaş okullaşma oranında büyük bir artış yaşandı. Yaşanan artışla Hatay’ın 5 yaş okullaşma oranı yüzde 9595-82’ye ulaştı

5 YAŞ OKULLAŞMA ORANINDA BÜYÜK ARTIŞ

İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük hedeflerinin yüzde 100 olduğunu söyledi.

Bakanlıkları, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından, çocukların gelişimi açısından son derece önemli olan okul öncesi eğitime hassasiyetle yaklaştıklarını belirten Büyük, “Okul öncesi okullaşma oranında ülkemiz genelinde %100'e ulaşması için tüm imkânlar seferber edilmektedir. Milli Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer'in üzerinde önemle durduğu eğitimde fırsat eşitliğini artırma çalışmaları kapsamında son bir yılda gerçekleştirilen değişim ve dönüşümlerle özellikle okul öncesi eğitime erişimi artırmaya yönelik politikalarda büyük değişiklikler yapıldı.” dedi.

30 BİN 532 ÖĞRENCİ KAYITLI

Bakanlıklarının okul öncesi eğitim alanında yaptığı önemli atılımlara dikkat çeken İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük,  “Sayın Bakanımızın öncülük ettiği çalışmalarla ilimizde de okul öncesi okul sayıları ile okullaşma oranları son yılların en yüksek seviyelerine ulaştı.  Hatay'da yürütülen çalışmalarla 5 yaş okullaşma oranı yüzde 69'lardan yüzde 95,82'ye ulaştı. Bugün itibarıyla ilimizde okul öncesinde 5 yaş çağ nüfusu 31 bin 864 olup 5 yaş okul öncesi eğitime 30 bin 532 öğrencimiz kayıtlıdır.”

ÇALIŞMALAR HASSASİYETLE SÜRÜYOR

“İlimiz okul öncesi eğitimde okullaşma oranları daha da yukarılara taşınacak ve tüm yaş gruplarında okul öncesi eğitimi alan çocuk sayımız arttırılacak.  Geçtiğimiz ay Bakan Özer'in ilimizi ziyaretinde 17 yeni anaokulu müjdesi verdiğini hatırlatarak, Sayın Bakanımızın destekleriyle okul öncesi eğitime erişimi yaygınlaştırma hedefi doğrultusunda ilimizde gerekli tüm çalışmalar hassasiyetle sürdürülüyor.” dedi. (Haber Merkezi)