AJANS TARAFINDAN DESTEKLENEN PROJELERİ İNCELEDİ

  • Eklenme Tarihi :27.01.2023 | 14:23
  • Muhabir :

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ajanslar Genel Müdürü Barış Yeniçeri, Hatay’da DOĞAKA tarafından sürdürülen projeler hakkında ayrıntılı bilgi aldı.

AJANS TARAFINDAN DESTEKLENEN PROJELERİ İNCELEDİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ajanslar Genel Müdürü Barış Yeniçeri bazı temaslarda bulunmak üzere geldiği Hatay’da merkez ve ilçelerde yürütülen çalışmalar hakkında detaylı bilgi aldı.

Bölge içi gelişmişlik farkının azaltılması kapsamında sosyal ve kültürel etkinlikler yapılması amacıyla kurulan "Yayladağı Kültür Merkezi ve Millet Kütüphanesini Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri ziyaret ederek değerlendirmelerde bulundu. Yeniçeri ayrıca atıl durumdaki eski cezaevi binasının SOGEP kapsamında tamamlanarak Çilek İşleme Tesisine dönüşümünün yapıldığı tesisi gezdi.  Çileğin 9 ay boyunca tazeliğini koruyacak şekilde muhafaza edilmesi sağlanan ve kurutma işlemi yapılan tesisi gezen Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri detaylı bilgi aldı.

KARAMAĞARA’DA İNCELEME

Hatay’ın saklı cenneti konumunda Yayladağı’nda bulunan kıyıya yakın dalış derinliği ve akvaryum koyu ile dikkat çeken Karamağara’da da incelemelerde bulunan Genel Müdür Yeniçeri Dalış ve yat turizminin geliştirilmesi hedeflenen, Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında desteklenen Yayladağı Dalış akademisi Projesinin detayları hakkında bilgi aldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ajanslar Genel Müdürü Barış Yeniçeri, DOĞAKA’nın Güdümlü Proje desteği ile kurulan  "Hatay İpek Sürdürülebilir Tekstil ve Moda Merkezi" gezdi.  Hatay'ın kıymetlisinin "Hatay Sarı'sına değer katacağını belirten Yeniçeri ilgililerden Ar-Ge ve Tasarım faaliyetlerinin katma değerli ürün üretme etkisini ipek ve ipekli ürün üretiminde uygulamak üzere kurulan merkezi inceledi.

BİTKİ HASTANESİNDE İNCELEME

Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri Türkiye’deki ilk ve tek bitki hastanesi olma özelliğini taşıyan Bitki Sağlığı Kliniğini ziyaret ederek, yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. "Bitki Sağlığı Kliniği Projesi" ile bitkisel üretime yönelik hastalıklar ve zararlı otlara karşı tanılar saptanarak, bunlara yönelik teknik ve ekonomik mücadele yöntemleri belirlendiğini aktaran  Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri daha sonra  bölgemizdeki Dericilik sektörünün rekabet gücünün artırılması, Teknolojik altyapısının güçlendirilmesi amacıyla sektörde faaliyet gösteren işletmelerin istifadesine sunulacak Kireçlik Yarma Ortak Üretim Tesisini yerinde inceledi. (Haber Merkezi)