ANADOLU BASINI YOK EDİLİYOR! - Hatay Söz Gazetesi

ANADOLU BASINI YOK EDİLİYOR!

  • Eklenme Tarihi :27.05.2024 | 14:00
  • Muhabir :Haber Merkezi

ANADOLU BASINI YOK EDİLİYOR!

Türkiye Gazeteciler Federasyonu  Genel Başkanı Yılmaz Karaca, yeni basın yasası ile Anadolu basınının yok edilmeye başlandığını söyledi.

Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti’nin 35. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Genel Başkan Yılmaz Karaca şunları söyledi: “Anadolu basını yanıyor, bitiyor derken, yeni yasa ve kısıtlamalar ile Anadolu basınının yok edilmesine başlandı. Gazeteler, televizyonlar, radyolar ve internet gazeteleri çok güç durumda. Gazete birleşmeleri ve kapanmaları iyice arttı. 3 yıl önce dediklerimiz bir bir çıkıyor. 3 yıl önce 1800 gazete vardı, 800’ün altına düştü, bu yılın sonunda 500’e kadar düşeceğini tahmin ediyorum.

Yeni internet yasasının sorunları çözeceğini düşünmüştük ancak daha büyük sorunlara yol açtı. 800 yerel gazetenin sadece 250’si internet yasasının şartlarını yerine getirmiş durumda. 7-8 bin internet sitesinden de sadece 50’si. Bu da bu sorunun hangi boyutta olduğunu gözler önüne seriyor. Biz her eline cep telefonu alan herkesin gazeteci olmasının önüne geçilmesini beklerken bu koşullar sorunları çözmek yerine daha da zorlaştırdı. Türkiye Gazeteciler Federasyonu olarak mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu kapsamda da Anadolu basınının sorunlarının oluşturulması için bir meclis raporu hazırlanması için önerimiz var bu girişimlerimizi de sürdüreceğiz.”