ANADOLU KULÜPLERİ ÇÖKÜŞ İÇERİSİNDE

  • Eklenme Tarihi :28.11.2022 | 15:38

Anadolu kulüplerinin gelirlerinin giderek azaldığını belirten Atakaş Hatayspor Kulüp Başkanı Lütfü Savaş, “Anadolu’da insanlar kulüpleri yönetemez hale geldi.

ANADOLU KULÜPLERİ ÇÖKÜŞ İÇERİSİNDE

Birçok kulübümüz çöküş sürecinde. Bizde ekonomik anlamda takımı zor götürüyoruz. Ama buna rağmen çok borcumuz yok.” dedi.

 

Atakaş Hatayspor’un Onursal Başkanı Lütfü Savaş, Türkiye’de gelirleri azalan Anadolu Kulüplerinin büyük bir çöküş içerisinde olduğunu söyledi. Bu yüzden Haziran ayında bütçelerini daraltma kararı aldıklarını belirten Savaş, “Anadolu takımlarının en büyük geliri, yayıncı kuruluştan gelen gelir. Bunun dışında reklamdan çok az gelir elde ediyorlar. Bu nedenlerle Anadolu takımlarının biraz ayaklarını yorganlarına göre uzatmaları gerekiyor. Çünkü geçen yıllara nazaran her sene dolar ve Euro bazında bizim gelirlerimiz azalıyor. Gelirler azalınca da bizim durumumuzda zorlaşıyor. Çünkü biz etraftan bulmuş olduğumuz desteklerle bu takımı götürüyoruz. Geri kalan gelirlerimizde yayıncı kuruluştan geliyor. Çok azda olsa reklam gelirlerimiz var. Böyle olunca da biz Haziran ayında bütçeyi daraltmaya gittik. Çünkü biz istiyoruz ki bizden sonra gelecek yönetici arkadaşlara borçsuz veya az borçla kulübü devredelim.”

 

GÜÇLÜ SPONSOR BULMAK ŞART

“Çünkü artık Anadolu’da insanlar kulüpleri yönetemez hale geldi. Birçok kulübümüz çöküş sürecinde. Bizde ekonomik anlamda takımı zor götürüyoruz. Ama buna rağmen çok borcumuz yok. Haziran ayında, sözleşmesi biten futbolcuların istediği paralar bize göre çok fazlaydı. O yüzden yeni sözleşme yapmadık. Bundan sonraki süreçte bir çok kulübün sağlıklı sponsorları olmadığı sürece ekonomik darboğaza düşeceklerini ve büyük bir çöküş yaşayacaklarını düşünüyorum.” dedi.

ÖDEYECEKLERSE BORCU PAYLAŞALIM

Katıldığı programda, Atakaş Hatayspor’un borcu merak ediliyor, bunu paylaşır mısınız? sorusuna da ilginç bir cevap veren Savaş, “O merak eden arkadaşlar kulübün borcunu ödememize yardımcı olacaklarsa paylaşalım. Ama olmayacaklarsa paylaşmanın bir anlamı yok” diye cevap verdi.

Birde olayın bir siyasi boyutu olduğunu belirten Savaş, “Şu anda beklide Türkiye’nin en mualif takımı biziz. İktidarın karşısında olan bir belediyenin sahip çıktığı bir takımız. Bizden başka böyle bir takım olduğunu zannetmiyorum. Öyle olunca biz daha dikkatli harcamak zorundayız. Dikkatli harcamazsak, bizi harcarlar.” dedi.

ÖMER ERDOĞAN ENERJİM BİTTİ DEDİ

Teknik Direktör Ömer Erdoğan’ın ayrılışıyla ilgili de konuşan Başkan Savaş, “Ömer Erdoğan ile bir yıl daha sözleşmemiz vardı. Ama bana gelip, izin istedi. “Enerjim bitti, görevden affımı istiyorum” dedi. Bizde enerjisi biten bir teknik adamla yola devam etmek istemedik. Çünkü enerji yoksa motivasyonda yok. Çalışma da yoksa başarıda gelmez. Bu nedenle biz Ömer Erdoğan’a izin verdik. Bunun üzerine Serkan Özbalta ile anlaştık. Çok daha ünlü hocalarla da anlaşabilirdik ama biz haddimizi bilerek hareket ediyoruz. İşin şov tarafında değiliz. Serkan hocayla şansızlıklar yaşadık. Milli takım arasında yollarımızı ayırdık. Çoğunluğun kararına uyup Volkan hoca ile anlaştık.” dedi.

VOLKAN HOCA BAŞARILI

Volkan Demirel’in ekebi ile birlikte başarılı olduğunu belirten Savaş, “Volkan hocanın ekibi de çok donanımlı bir ekip. Belki Serkan hoca da böyle bir ekiple çalışsa çok daha başarılı olabilirdi. O kapasiteye sahipti. Tabi ki buda biraz imkan meselesi. Sonuçta Volkan hoca ile Serkan hocanın geldiği yerler farklı.” dedi.

OYUNDAN ZEVK ALMAK İSTİYORUZ

Artık birinci bölgede bekleyip kontra ataklarla gol arayan bir takım değil, oyunundan zevk alınan bir takım izlemek istediklerini de belirten Savaş, “Volkan hoca haklı olarak 7 maçta sonuç odaklı takımı oynattı ve Fenerbahçe’nin ardından son 7 maçta en çok puan toplayan takım Hatayspor oldu. Ama artık birinci bölgede bekleyip kontratakla gol arayan değil, ikinci bölgede, üçüncü bölgede iyi oynayan oyunundan zevk aldığımız bir takım izlemek istiyoruz.” dedi.

ŞİRKETLEŞMEYİ YAPACAĞIZ

Kulübe daha fazla gelir getirmek için şirketleşmeyi yapacaklarını belirten Atakaş Hatayspor’un Onursal Başkanı Lütfü Savaş, yönetimde değişiklik yapacağının da sinyalini verdi.

Yönetime ekonomik anlamda kendilerine katkı sağlayacak insanları alacaklarını belirten Savaş, “Bir toplantı yapacağız. Genel kurul yapar mıyız bilmiyorum. Arkadaşların fikirleri de önemli. Bize ekonomik destek verebilecek arkadaşları görmek istiyoruz. Bu takımı 3’ligden düşerken alıp buralara getirmek bir çok arkadaşımızı yordu. Tabi ki onların hakları baki. İsteyen arkadaşlarımız kalır. Kısacası yönetimde değişim değil yönetime ekleme yapacağız.” diye konuştu.