ANTAKYA FELAKETİ YAŞADI

  • Eklenme Tarihi :07.05.2022 | 12:22
  • Muhabir :

Son yılların en yoğun yağışını alan Antakya, 5 saat içinde tam anlamıyla felaketi yaşadı. Metrekare başına 55,7 kilogram yağmur suyunun düştüğü Antakya’da işyerlerini ve evleri su bastı. Tarihi uzun çarşı nehre dönüştü.

ANTAKYA FELAKETİ YAŞADI

ANTAKYA önceki gün 5 saat içerisinde tam anlamıyla felaketi yaşadı. Öğleden sonra başlayan ve her geçen saniye etkisini artıran yağmur kenti adete felç etti. Meteoroloji Bölge Müdürlüğü verilerine göre metrekare başına 55,7 kilogram yağmur suyunun düştüğü Antakya’da bir çok işyerini ve evleri su bastı.Caddeler sular altında kaldı. Sular altında kalan caddelerde vatandaşlar araçlarının içinde mahsur kaldı.

TARİHİ UZUN ÇARŞI NEHRE DÖNDÜ

Bu tür afetlerde her zaman nasibini alan Tarihi Uzun Çarşı yine nehre döndü. Habib-i Neccar dağından gelen sel suları çarşıyı rehin aldı. Çarşının ortasından akan sel suları uzun çarşı esnafına zor anlar yaşattı. Bir çok işyerinin su bastığı uzun çarşıda vatandaşlar olanları çaresizlikle izlerken, işyerlerini su basan esnaf, yağmur sularını paspaslarla dışarıya atmaya çalıştı. 5 saat süren yağmur boyunca esnaf işyerlerinde sel ellerindeki paspaslarla sel nöbeti tuttu.

CADDELER SULAR ALTINDA

Antakya’da 2001 yılında meydana gelen sel felaketinden sonra en çok yağmurun yağdığı önceki günde caddeler sular altında kaldı. 2001 yılında yaşanan sel felaketinde metrekare başına 136 kilogram yağmur suyu düşmüştü. 500’e yakın işyeri ve ev sular altında kalmıştı. 20 sene önce meydana gelen sel felaketinde 2 kişi hayıtını kaybetmişti. Önceki günde son yılların an yoğun yağışını alan Antakya’da caddeler sular altında kaldı. Narlıca’da yol sel sularına teslim olunca yollarına devam edemeyen araçlar köprülü kavşakta mahsur kaldı.

ANTAKYA VE REYHENLI’DA ETKİLİ OLDU

Yoğun yağmur yağışı Antakya  kent merkezinde ve Reyhanlı’da etkili oldu. Dereler sel sularıyla dolarken caddeleri teslim alan yağmur suları araç sürücülerine zor anlar yaşattı. Reyhanlı’da bazı araçlar sulara gömülürken, tam 5 saat süren yağmurun ardından sel suları kısa sürede çekildi. Yoğun yağmurun ardından dün açık havanın hakim olduğu Antakya’da tam bir bahar havası yaşandı. (Yaser ÇAPAROĞLU)

Haberin Videosu