ANTAKYA KEMALPAŞA’NIN LEZZET DURAĞI: HUMUSÇU AHMET USTA

  • Eklenme Tarihi :20.06.2022 | 10:35

Ortadoğu kökenli, lezzetli, zengin içerikli ve faydalı bir meze çeşidi olan humusa Ahmet Usta ayrı bir lezzet katıyor.

ANTAKYA KEMALPAŞA’NIN LEZZET DURAĞI: HUMUSÇU AHMET USTA

Antakya’nın çeşitli yerlerinde tam 25 yıldır Humusçuluk yapan Ahmet Usta şimdilerde Kemalpaşa’da Caddesi’nde bulunan lezzet durağında müşterilerine hizmet veriyor.

ANTAKYA’da Humus deyince akıllara gelen ustalardan biri olan Ahmet Usta tam 25 yıldır bu işi yapıyor. Kemalpaşa Caddesi’nde açtığı aile işletmesinde eşi Ayten ve oğlu Muharrem Karşıyaka ile birlikte müşterilerini ağırlayan Ahmet usta lezzet durağında yerli ve yabancı turistlere de hizmet veriyor. Ortadoğu kökenli, lezzetli, zengin içerikli ve faydalı bir meze çeşidi olan humus ve Antakya’ya özgü baklası ile müşterilerinin beğenisini kazanan Ahmet Usta, Antakya’nın bir çok yerinde humusçuluk yapmış. 25 senedir mesleğin içinde olduğunu belirten Ahmet Karşıyaka’nın, Kemalpaşa Caddesi üzerinde açtığı lezzet durağında hazırladığı humus ve baklaları tadan bir kez daha tatmak istiyor.

 

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ ÖN PLANDA

Antakya’da tam 25 yıldır humusçuluk yaptığını belirten Ahmet Usta, müşteri memnuniyetinin kendileri için ön planla olduğunu söyledi. Eşi ve oğlu ile açtığı aile işletmesinde müşterilerine hizmet veren usta, “25 yıldır bu işi yapıyorum. Bizim için müşteri memnuniyeti ön planda. Kemalpaşa’daki işyerimize yerli ve yabancı turistlere de hizmet veriyoruz. İsmimizi duyan geliyor, lezzetimizi tadan bir kez daha tadıyor. Humus ve baklalarımızın yanında sunduğumuz çeşit çeşit turşularımızla lezzet durağımızda müşterilerimize hizmet veriyoruz. Çok şükür müşterilerimiz bizden memnun biz müşterilerimizden memnunuz.” dedi.

ANTAKYA’NIN EN İYİ HUMUSÇULARINDAN BİRİ

Antakya’nın en iyi humusçularından biri olan Ahmet Karşıyaka, elinden çıkan lezzetleriyle Antakya’nın Kemalpaşa Caddesi’nde yerli ve yabancı müşterilerine hizmet veriyor. Bakla ve Humus denince akıllara gelen Ahmet usta müşterilerine en iyi hizmeti vermeye çalıştıklarını belirterek, “İşimizi en iyi şekilde yaparak müşterilerimize hizmet veriyoruz. Bakla ve Humus’un yanı sıra Antakya’mıza özgü cevizli biber gibi bir çok meze çeşidimizle de müşterilerimize hizmet veriyoruz.” dedi.

PAHALILIK BİZİ DE ETKİLEDİ

Yaşanan ekonomik krizin kendilerini de etkilediğini belirten Ahmet Usta, “Ülkemiz çok zor günlerden geçiyor. Kullandığımız malzemelerin hepsi zamlandı. ama buna rağmen kalitemizden ödün vermeden yolumuza devam ediyoruz. Fiyatlarımızdan müşterilerimiz memnun, gelen bir daha geliyor. Çok şükür yaşanan ekonomik krize rağmen işlerimiz iyi. Kendi yağımızda kavruluyoruz. Eşim ve oğlumla el ele vererek çalışıyoruz.” diye konuştu. (Yaser ÇAPAROĞLU)