Asi Nehri havzasının çevresini koruma amacıyla çalışma başlatıldı - Hatay Söz Gazetesi

Asi Nehri havzasının çevresini koruma amacıyla çalışma başlatıldı

  • Eklenme Tarihi :05.06.2024 | 11:27
  • Muhabir :Haber Merkezi

Asi Nehri havzasının çevresini koruma amacıyla çalışma başlatıldı

Asi Nehri havzası, Samandağ’ı kıyıları ve deprem bölgesinde doğayı korumak ve afetlere dayanıklı bir gelecek hazırlamak amacıyla yeni bir sivil girişim başlatıldı. Antakya Çevre Koruma Derneği önderliğinde, Dünya Mirası Adalar Ekoloji ve Kültür Derneği ile Asist (Asi- İstanbul Sivil İnisiyatifi) ortaklığı ile oluşturulan Asi Nehri Çevre Planı projesi, Turquoise Coast Environment Fund – Turkey, Conservation Collective, Turkish Philanthropy Funds, Turkey Mozaik Foundation, ve Sivil Toplum için Destek Vakfı’nın destekleriyle hayata geçecek. Sivil girişimden edinilen bilgiye göre ilk etkinlik olarak kapsama alanındaki bölge için bir 'çevre vizyon planı' hazırlamaya başlandı. Girişim, önümüzdeki dönemde çalışmalarını bu plana uygun biçimde sürdürecek. Tamamen sivil toplum kuruluşlarının ortaklığına dayanan girişimin amaçları şöyle açıklandı:

"Aşırı Su Kullanımının ve Kirliliğin Önlenmesi: Asi Nehri’nde aşırı su kullanımı nedeniyle yeraltı su seviyelerinin düşmesi ve kirliliğin önlenmesi.

"Sulak Alanlar ve Canlı Türlerinin Korunması: Asi Nehri’nin yarattığı sulak alanlar ve Samandağı sahil şeridinin, özellikle deprem sonrasında moloz dökümü nedeniyle, bir kısmı nesli tükenmekte olan canlı türlerinin yaşamasına elverişsiz hale gelmesinin önlenmesi.

"Tarım Alanlarının Korunması: Yapılan inşaatların, zeytinlik ve diğer tarım alanlarının kaybedilmesinin ve tahrip edilmesinin önlenmesi.

"Başta astım olmak üzere sağlık sorunları yaratan ve deprem sonrası sayıları hızla artan taş ocaklarının, çevreye ve bölge halkına zarar vermeyecek yöntemlerle ve bölgelerde çalıştırılması. "Havası solunabilen, suyu içilebilen, zengin toprakları ekilebilen, tüm canlılarıyla birlikte yaşayabilen, depremlere dirençli Asi Havzası için bu yol haritasına bölgenin ihtiyacı var."

Girişim, tüm bu amaçlar dahilinde Asi Nehri ve Samandağ bölgesinin kültürünü ve zengin doğasını koruyarak bu bölgeyi ekolojik turizme kazandırmayı ve yerel halkın refah düzeyini yükseltmeyi hedefliyor.