ASİ SİYAH AKIYOR

  • Eklenme Tarihi :28.11.2022 | 16:06

Her yıl zeytin mevsiminde karalara bürünen Asi Nehri için gelenek bozulmadı ve Asi yine karalar bağladı. Zeytinyağı fabrikalarından bırakılan zeytinyağı atıkları nehirdeki canlıları tehdit ediyor.

ASİ SİYAH AKIYOR

ANTAKYA’nın tam ortasından geçerek kenti ikiye bölen Asi Nehri için gelenek yine bozulmadı. Her zeytin mevsiminde karalar bağlayan Asi nehri bu senede gelenek bozulmadığı ve bu konuda bir önlem alınmadığı için karalar bağladı. Asi nehrinin siyah aktığı şu günlerinde zeytinyağı fabrikalarından nehre bırakılan atıklarla kirlenen nehirde yaşayan canlıların hayatları yine tehdit altında.

SORUNUN ÜZERİNE GİDİLMİYOR

Asi nehri yatağının üzerinde her geçen gün artan Zeytinyağı fabrikaları yüzünden, son 7 yıldır her zeytin hasadı döneminde suyu kirlenen ve siyah akan Asi Nehri’nin bu sorunu ile ilgili yetkilileri kabahatli bulan vatandaşlar, yetkilileri bu sorunun üzerine yeterince gitmemekle suçladılar.

Zeytinyağı fabrikalarından nehre bırakılan atıklar yüzünden nehrin bu aylarda siyah akmaya başladığını ve atıkların nehirde yaşayan canlıları tehdit ettiğini belirten vatandaşlar. Yetkililerden bu konunun üzerine gitmesini istediler.

FABRİKALAR DENETLENMELİ

Sanayi Kuruluşlarının çevreye verdiği zararlar ile ilgili yeterli denetimin yapılmadığının altını çizen vatandaşlar, “Eğer bu denetim yapılsa nehrimiz bu hale gelmez. Her yıl bu mevsimde bu nehir böyle bir görüntüye kavuşuyor. Daha önce bu konuda Suriye suçlanıyordu. Ama şu anda o ülkede savaş var ve zeytinyağı fabrikalarının çoğu kapalı. Demek ki sorun sadece orada değilmiş. Bizim istediğimiz şey bu sorunun kaynağının bulunup kökten çözülmesi. Bu görüntüler gerçekten de Antakya’ya yakışmıyor.” diye konuştular.