BAKAN URALOĞLU EUROCONTROL VERİLERİNİ DEĞERLENDİRDİ - Hatay Söz Gazetesi

BAKAN URALOĞLU EUROCONTROL VERİLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

  • Eklenme Tarihi :28.06.2024 | 11:07
  • Muhabir :Haber Merkezi

“TÜRKİYE, AVRUPA’DA EN YOĞUN TRAFİK HACMİNE SAHİP ÜLKELER ARASINDA GÜNLÜK 3 BİN 894 UÇUŞ ORTALAMASI İLE 6. SIRADA YER ALDI”

BAKAN URALOĞLU EUROCONTROL VERİLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı’nın (Eurocontrol) Avrupa Havacılık Genel Bakış Raporu’nu değerlendirdi.

Bakan Uraloğlu, 17 – 23 Haziran dönemi hava trafik istatistiklerine göre, Türkiye’nin, Avrupa’da en yoğun trafik hacmine sahip ülkeleri arasında günlük 3 bin 894 uçuş ortalaması ile 6. olduğunu ifade ederken, İstanbul Havalimanı’nın ise günlük ortalama bin 520 uçuş ile Avrupa’nın en yoğun havalimanı olduğunu söyledi. Uraloğlu, Türk hava sahasının ise uçuş başına 0.5 dakikanın altındaki gecikme süresi ile Avrupa’nın en verimli hava sahaları arasında yer aldığını kaydetti.

Uraloğlu, Antalya Havalimanı’nın ise günlük ortalama 992 uçuş ile aynı listede 8. sırada, Rome Fiumicino ve Munich Havalimanlarının önünde kendisine yer edindiğini söyleyerek, “Bu verileri 2019 yılının aynı dönemi ile karşılaştırdığımızda İstanbul Havalimanı günlük ortalama uçuş sayısında yüzde 21’lik, Antalya Havalimanı da yüzde 12’lik bir artış kaydetti. Ayrıca, Türk hava sahası, uçuş başına 0.5 dakikanın altındaki gecikme süresi ile Avrupa’nın en verimli hava sahalarından biri oldu. Ulaştırma alanında yaptığımız yatırımlar sayesinde Avrupa ve Dünya’da söz sahibi ülke olma yolunda çok büyük mesafeler kaydettik. ” şeklinde konuştu.