BALE VE MODERN DANSA İLGİ AZ

  • Eklenme Tarihi :23.05.2022 | 10:34
  • Muhabir :

Didem Koban Dans ve Sanat Kursu Bale ve Modern Dans Eğitmeni Süleyman Demirkol, Türkiye’de olduğu gibi Hatay’da da Modern Dansa ilginin çok az olduğunu söyledi.

BALE VE MODERN DANSA İLGİ AZ

İstanbul’dan Hatay’a 2019 yılında geldiklerini belirten Demirkol, “2020 yılında Milli Eğitim Müdürlüğü çatısı altında faaliyetlerimize başladık. Ancak Pandemi herkesi olduğu gibi bizi de çok etkiledi. Bu yüzden kursumuzu kapatmak zorunda kaldık. Pandemi sonrası Eylül ayından bugüne kadar aktif olarak faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Şu anda 90’a yakın kursiyerimiz var.” dedi.

 

MODERN DANSI ANLAYAN KİŞİ SAYISI AZ

Bale ve Modern Dans eğitmeni ve aynı zamanda Eşi Didem Demirkol ile birlikte 3 yıldır Hatay’da dans eğitmenliği yaptıklarını belirten Süleyman Demirkol, modern dansa elginin az olmasından şikayet etti. Türkiye’de olduğu gibi Hatay’da da modern dansa ilginin çok az olduğunun altını çizen Demirkol, “Türkiye’de ne yazık ki modern dansı bilen, modern dansı anlayacak kişi sayısı çok az. Modern dansı, serbest stil yada salon danslarıyla karıştıran çok insan var. Latin danslarıyla karıştıran çok insan var. Türkiye’de olduğu gibi Hatay’da da ne yazık ki dans bilgisi az.”

 

BALE VE MODERN DANS EĞİTİMİ VERİYORUZ

“Bu yüzden kursumuza gelen velilere bunları tek tek anlatmak zorunda kalıyoruz. Kursumuzda bale ve modern dans ağırlıklı eğitim veriyoruz. Bale’de 12 yıllık programımız var. Çocuk 5 yaşında başlayıp 18 yaşını doldurduğunda bir belge alıyor ve o belge ile eğitmenlik yapabiliyor. Yani bir meslek sahibi oluyor. Milli Eğitim Bakanlığına bağlanma sebebimizde buydu bizim. Bizlerden belge alan öğrenciler konservatuarlarda sanat hayatlarına devam edip dans sanatçısı olma şansları da var.”

ÖZEL ETKİNLİKLERDE SAHNE ALIYORUZ

“Şu anda bizim 3 yıldır yetiştirdiğimiz bir gurup var. 10-12 yaş aralığında bir grup. Özel etkinliklerde bizden Bale ve Modern Dans gösterisi istendiğinde öğrencilerimizle rahatlıkla gösteriye çıkabiliyoruz. Gayet iyiler, geliştiler, gelişmeye de devam ediyorlar. Küçük bir topluluk oluşuyor. Bununda alt yapısını bizler oluşturduk.” diye konuştu.” dedi.

 

Yaptığı açıklamada ailelerden çocuklarını sanata yönlendirmelerini isteyen Demirkol, “Bu tiyatro olabilir, dans olabilir, opera olabilir. Maalesef bu bölgede insanları sanattan yoksun bırakmışlar. Kültürel sanatlara ilginin artması gerekiyor. Buna da Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere ilçe belediyelerin ön ayak olması gerekiyor. Bir devlet tiyatrosu kurulabilir, bir şehir tiyatrosu kurulabilir. Kültürel etkinlik sayısı çok az. Bu sayıyı arttırmalı çocuklarımıza sanatı aşılamalıyız.” diye konuştu. (Yaser ÇAPAROĞLU)