BANKA PROMOSYONLARI YENİLENSİN!

  • Eklenme Tarihi :13.08.2022 | 06:59
  • Muhabir :

SES Hatay Şube Yönetim Kurulu Üyeleri Nilgün Aşkar, Doğan Durkal ve Zeynep Bolat, Hatay İl Sağlık Müdürlüğüne Promosyonla ilgili üyelerin hazırladığı dilekçeleri teslim ettiler.

BANKA PROMOSYONLARI YENİLENSİN!

Banka Promosyonlarının yenilenmesi için SES Üyeleri tarafından imzalanan dilekçeleri Hatay Sağlık İl Müdürlüğüne teslim eden Yönetim Kurulu Üyeleri tek isteklerinin Sağlık Çalışanlarının maaşları üzerinden Bankaları elde ettikleri kardan kendilerine düşen paylar olduğunun altını çizdi.

Dilekçeleri teslim eden Yönetim Üyeleri şu değerlendirmede bulundular “Ülkemizde son yıllarda artan enflasyon oranı, yaşanan ekonomik kriz ortamı nedeniyle sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin satın alma gücünde ciddi oranda gerileme yaşanmıştır. Haziran 2021 öncesi birçok ilde 3-5 yıllığına imzalanan banka promosyon sözleşmeleri ile emekçilerin eline 3-5 bin TL arası ek bir gelir geçmişti. Ancak yeni dönemde yapılan banka promosyon sözleşmelerinde bu rakam 25-30 bin TL’ye kadar çıkmaktadır. Özellikle 2021 yılı ve öncesinde promosyon anlaşması yapılan iş yerlerinde çalışan emekçiler ciddi hak kaybına uğramış bulunmaktadır. Biz emekçiler her geçen gün daha da yoksullaşırken, ücretlerimiz enflasyon karşısında bir mum gibi erirken bankaların net kârı 2022'nin ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 400.5 yükselmiştir. Bankaların artan bu devasa karlarında işçi ve emekçilerin kendilerine yatırılan maaş ve her türlü ücretin payı olduğunu biliyor, ücretlerimiz üzerinden bankların elde ettiği kardaki payımızı istiyoruz. Bu nedenle başlatmış olduğumuz imza kampanyalarıyla kamuoyu oluşturduk ve konuyu Türkiye’nin gündemine taşıyarak promosyonlar güncel koşullar doğrultusunda yenilenmesi için adımlar atılmasını sağladık. 6 dönemdir (12 yıl) yaptığı toplu sözleşmelerle emekçileri sadakaya muhtaç hale getiren yetkili sendika uzun süre bu duruma sessiz kalırken verilen mücadele ve emekçilerin baskısıyla harekete geçerek sorumluluğunu kapatmaya çalışıyor. Bugün imzalarımız yerlerine teslim edilirken yetkililerden hızlıca bir çözüm üretmelerini bekliyoruz. Bankalara da çağrımızdır, biz emekçilerin maaşları üzerinden sağladığınız onca kara rağmen promosyonların düzeltilmesinde zorluk çıkarılması halinde tüketimden gelen gücümüzü de kullanarak boykotlar örgütleyeceğimizin bilinmesini istiyoruz. Kurumların Promosyon Anlaşmalarında Aşağıdaki Önerilerimizi Dikkate Alınmasını Bekliyoruz: Promosyon sözleşmelerinin yenilenmesinin çıkarılacak bir kararnameyle tek bir günde çözüme kavuşacağı bilinmektedir. Bu nedenle tüm emekçiler lehine promosyon sözleşmeleri için yeniden bir düzenleme yapılmalıdır. Hükümetin memur maaş zamlarında yaptığı gibi 6 aylık enflasyon farkının promosyon sözleşmelerinde de uygulanması, Enflasyonun belli bir oranı aşması ya da olağanüstü bir enflasyon artışı durumunda promosyon sözleşmelerinin süresi dolmadan güncellenmesi, Enflasyonist dönemlerde promosyon sözleşmelerinin cezai şart olmaksızın güncellenmesi, Promosyon sözleşmelerinin süresinin 3 yılı aşmaması,  Promosyon anlaşmalarında işkolundaki örgütlü yapıların tamamının sürece dahil edilmesi gerekmektedir”. (Haber Merkezi)