ÇOCUKLARIMIZI KORUYACAĞIZ

  • Eklenme Tarihi :10.12.2022 | 17:25
  • Muhabir :

Tüm Öğretmenler Birliği Sendikası (TÖBSEN) Genel başkanı Deniz Ezer, çocukları gerici zihniyetler karşısında koruyacaklarını bildirdi.

ÇOCUKLARIMIZI KORUYACAĞIZ

Ezer yaptığı yazılı açıklamada, “İsmailağa Cemaati'ne bağlı Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in kızı H.K.G.'nin, babasının kendisini 2002'de altı yaşındayken imam nikahıyla ‘evlendirdiği' ve çocukluğu boyunca her gün cinsel istismara uğradığını belirterek şikâyetçi olmasıyla ortaya çıkan skandal sadece bir cinsel istismar vakası olarak kabul edilmemelidir.” dedi.

2 YIL DAVA AÇILMAMIŞ

Sabit suç unsuru bulunmasına rağmen 2 yıl boyunca dava açılmadığını iddia eden Ezer, “Bir bireyin çocukluğu boyunca üstelik  ‘ailesinin onayıyla’ istismara maruz bırakıldığına dair beyanları istismar, tecavüz ile  anılan cemaat ve  tarikatların ,çocuklara özelliklede kız çocuklarına yönelik tehlikenin korkunç boyutlara ulaştığını apaçık göstermektedir. Bu aynı zamanda bu tür yapıların dokunulmaz olduklarını ve yargının müdahale edemediği alanlar olduğunun kanıtıdır. Kaldı ki somut  suç unsuru olmasına rağmen  iki yıl boyunca dava açılmamıştır.”

TARİKATLAR DENETLENMELİ

“Öte yandan Eğitim sistemimiz, Proje adı altında MEB, dini vakıf ve cemaatler eliyle örgütlenmeye çalışıldığı bir alan haline gelmiştir. Her türlü bilimsellikten uzak tamamen ideolojik hedeflerle şekillendirilmeye çalışılan eğitim sistemimizde buna benzer vakalar geçmişte olduğu gibi bundan sonrada yaşanacağı ortadadır.Geçmişte yaşanan Uşşaki Tarikatı şeyhi Fatih Nurullah Şağban, Sakarya Akyazı'daki dergahta, müritlerinden F.A'nin kızı 12 yaşındaki Y.A'ya defalarca cinsel istismarda bulunması, Gaziantep’te ilkokul 3'üncü sınıf öğrencisi 9 yaşındaki B.E.K.,  “Kadiri Tarikatı”na ait “Hasan Hoca İlim Vakfı Yatılı Kuran Kursu”nda, vakıf öğrenci sorumlusu E.K.'nın tecavüzüne uğraması , cemaat ve tarikatların ciddi biçimde denetlenmesinin gerekli olduğunu  göstermektedir.”

YETKİLİLERE SORUYORUZ

“Ayrıca iktidar  bu davayı sahiplenip,net biçimde tavrını koymalıdır.Çocukların cinsel ve fiziksel istismarı sadece kınama açıklamaları ile gecistirilemez.Bu olay münferit değildir.Bu vakaların son 10 yılda yüzde 700 oranında artmış olması bunun en büyük kanıtıdır. Şimdi yetkililere soruyoruz. Bu olayda takınacağınız tavrın Aladağ Yangı'nndakı tavrınızdan farkı olacak mı? Basına yansıyan bu insanlık dışı olay dışında bu tarikatın benzer vukuatları var mı? Bunun tespiti için etkili bir soruşturma yapacak mısınız? Bu olayların sıkca yaşanıyor olması yeterince önlem almadığınızı göstermektedir. Bundan dolayı vicdani ve hukuki sorumluluk hissediyor musunuz?” dedi. (Haber Merkezi)