CUMHURBAŞKANIMIZDAN BİR MÜJDE BEKLİYORUZ

  • Eklenme Tarihi :22.05.2023 | 13:48

Türkiye’nin en önemli buğday üretim merkezlerinden olan Hatay Amik Ovası’nda üreticiler, alımda taban fiyatın açıklanmasını istiyor.

CUMHURBAŞKANIMIZDAN BİR MÜJDE BEKLİYORUZ

Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necmettin Zaroğlu, 10 lira bandında bir fiyat beklediklerini belirterek, "Deprem bölgesi ziyaretinde Cumhurbaşkanımızdan bir müjde bekliyoruz" dedi.

6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerin büyük yıkıma yol açtığı Hatay’da çiftçiler üretmeye devam diyor. Kış aylarında Türkiye’nin en verimli ovalarından Amik’e ekilen buğdaylar olgunlaştı. Son dönemde stratejik bir öneme sahip olan buğdayda hasada sayılı günler kala üreticiler bir an önce fiyatların açıklanmasını bekliyor. Yaklaşık 470 bin dekar alanda ekilen buğdaydan bu yıl 250 bin tona yakın rekolte bekleniyor.

Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necmettin Zaroğlu, Amik Ovası’nın en erken buğday hasadının yapıldığı bölgelerden olduğunu bildirdi. Sulu tarım da yapıldığı için bu sene buğdayda bir rekolte düşüşü beklemediklerine değinen Zaroğlu, “Buğdayın görüntüsü çok güzel. Tarım ve Orman Bakanlığımızdan bir an önce buğday taban fiyatının açıklamasını istiyoruz. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) devrede olduğu zaman üreticiler, aracının kucağına düşmeyecek. TMO çiftçinin garantisi olacak ve bu hasat dönemi başlamadan da buğday ithalatına bir düzen getirilmesi gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu. (Haber Merkezi)