DEĞİŞEN ŞARTLARA UYUM SAĞLAYACAK ŞEKİLDE YENİLENMELİ

  • Eklenme Tarihi :19.08.2022 | 10:21
  • Muhabir :

Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (Bem-Bir-Sen) Hatay Şube Başkanı Ömer Yarar bankaların yaptığı mevcut promosyon sözleşmelerinin iptal edilerek değişen şartlara uyum sağlayacak şekilde yenilenmesi gerektiğini belirtti.

DEĞİŞEN ŞARTLARA UYUM SAĞLAYACAK ŞEKİLDE YENİLENMELİ

Bem-Bir-Sen Hatay Şube Başkanı Ömer Yarar gelinen noktada bankaların karlılığını hızla artırırken çalışanların promosyonlarının pula döndüğünü savunarak; bankaların yaptığı mevcut promosyon sözleşmelerinin iptal edilerek değişen şartlara uyum sağlayacak şekilde yenilenmesi gerektiğini bildirdi.

Bem-Bir-Sen Hatay Şube Başkanı Yarar, Bem-Bir-Sen’in de bağlı olduğu yetkili konfederasyon Memur-Sen’in teklifi ile memurların promosyon imkanına kavuştuğunu hatırlatarak; “Promosyon anlaşması kamu kurum ve kuruluşları ile bankalar arasında, ekonomik veriler ve hedefler dikkate alınarak yapılmakta ve kamu görevlilerine ek mali imkan sağlamaktadır. Nitekim pandemi süreci ile başlayan küresel krizin yansıması olarak ekonomide yaşanan dalgalanmalar ve yüksek enflasyon rakamları, kamu görevlileri adına bankalara yatırılan paraların hacmini de arttırdı.” dedi.

Yarar, kamu görevlileri için bankalara yatırılan parasal miktar büyük oranda artmasına rağmen geçmiş dönem itibariyle yapılan promosyon anlaşmaları nedeni ile kamu görevlilerine verilen promosyon ödemelerinin düşük kaldığını belirterek; “Bu çerçevede, yeni yapılan anlaşmalar kapsamında ödenen promosyon ödemeleri ile geçmiş dönem promosyon ödemeleri arasında uçurum oluştuğu gerçeği görülmeli, promosyon ödemelerinin kamu görevlilerinin emek ve ücretlerinden kaynaklanan bir hak olduğu unutulmamalıdır. Bu itibarla geçmiş dönemlerde yapılan promosyon sözleşmeleri; bazı kurumlarda yapılan yeni promosyon sözleşmeleri ile uyumlu hale getirilerek güncellenmeli, ekonomik koşullar ve enflasyon durumu gözetilmeli, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri kamu görevlilerinin hakkını ve hukukunu koruyacak şekilde harekete geçerek sendika temsilcileri ve bankalar ile tekrar bir araya gelmeli, değişen durum ve şartları dikkate alarak promosyon tutarlarını revize etmelidir.” dedi. (Haber Merkezi)