Deprem mobilya güvenliğinin önemini gösterdi

  • Eklenme Tarihi :22.05.2023 | 13:43
  • Muhabir :

Sıraç Mobilya sahibi Levent Yılmaz, mobilya ve ahşap dolapların depreme karşı koruma bağlantı elemanlarıyla duvarlara monte edilmesinin maddi-manevi hasarları önemli ölçüde engellediğini söyledi.

Deprem mobilya güvenliğinin önemini gösterdi

Sıraç Mobilya sahibi Levent Yılmaz, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yapılan incelemelerde ev içerisinde bulunan sabitlenmemiş eşyaların yıkılması sonucunda ölümlerin ve yaralanmaların da gerçekleştiğinin tespit edilgine dikkat çekti.

GÜVENLİ YAŞAM ALANLARI

Maddi ve manevi kayıpları engellemenin en öncelikli yolun sağlam yapılar alınması ve daire içerisindeki eşyaların da büyük rol oynadığını vurgulayan Levent Yılmaz, iskenderun.org TV’ye yapığı açıklamada “6 Şubat’tan bu yana en temel gündemimiz, güvenli yaşam alanları oluşturabilmek oldu. Bunun yolu elbette öncelikle binaların sağlamlığından geçiyor. Ancak kusursuz bir binada dahi afetlere yönelik alınması gereken önlemler var. Büyük eşyalarımızı duvara sabitleyeceğimiz bağlantı elemanlarının sağlam ve uzun ömürlü olması son derece önemli, zira depremin ne zaman gerçekleşeceğini bilemiyoruz” dedi.

BAS AÇ MOBİLYA KAPAKLARI

Deprem öncesinde alınacak tedbirlerle felaketi hasarsız veya az hasarla atlatılabileceğini de ifade eden Levent Yılmaz, “Kalkar kapaklar ve bas aç mobilya kapak sistemleri deprem anında dolapların açılmamasını sağlar. Kiler sistemleri ise içindekileri çevreye saçılmadan muhafaza eder. Mutfaktaki depolama alanlarında bulunan kaydırmaz tabanlarda kırılacak ürünlerin devrilmesini engeller ve içerisinde yaşayanlara zarar vermez. Deprem anında ve sırasında meydana gelebilecek kazaların önüne geçilebilecek ürünler, Karaağaç 20 metrelik yol üzerindeki yeni şovrumumuzda incelenebilir” diye konuştu.  (Haber Merkezi)