DEPREM ŞEHİTLERİ ANILDI

  • Eklenme Tarihi :15.05.2023 | 12:27

Kahramanmaraş Merkezli, 6 Şubatta meydana gelen depremde yıkımın yaşandığı 11 ilde hayatını kaybeden 21 güreşçi ve vatandaşlar, Yayladağı Kaymakamlığı ve Belediyesi tarafından okutulan Mevlid-i Şerif ile anıldı.

DEPREM ŞEHİTLERİ ANILDI

Depremden az etkilenen Yayladağı ilçesinde düzenlenen anma programının ardından Aba Güreşi müzesi açıldı. Derbent Güreş alanında açılan müzeye, müzedeki eserleri bağışlayan Aba Güreşi hakemi ve antrenörü Mehmet Cemil Delioğlu’nun ismi verildi.

Programda konuşan TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı ve Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç, Dünya tarihinde görülmemiş bir afeti Türkiye’nin 11 ilinde yaşandığını söyledi.

DEPREMDEN EN ÇOK HATAY ETKİLENDİ

Meydana gelen depremde herkesin ailesinden bir yakınını kaybettiğini belirten Güvenç, “Hepsine Allah rahmet eylesin. Onları anma adına böyle bir program düzenleyen Yayladağı Belediye Başkanımız Mehmet Yalçın’a ve Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu Başkanı İbrahim Türkiş’e teşekkür ediyorum. Şehitlerimizin ruhu şad olsun. Depremin üzerinden 3 ay gibi bir süre geçti. Dünya tarihinin görmediği bir afeti 11 ilimizde yaşadık. Depremin en çok vurduğu yer şüphe yok ki, önce Hatay, sonra Kahramanmaraş ve Adıyaman.” dedi.

BİZLERLE BİRLİKTE DERTLENDİLER

Yaşanan büyük felaketin sivil toplumun ayakta olduğunu ve devletimizin de çok büyük olduğunu kendilerine gösterdiğini belirten Güvenç, “İlk 2 günün sonunda çok soğuk havaya, yollarımızın çökmesine  ve yaşanan her türlü sıkıntıya rağmen tüm Türkiye hatta Avrupa’daki kardeşlerimiz bizlerle dertlendiler. Bizlerle beraber oldular. Enkazların önünde arabalarda kalırken onların gönderdiği suyu içtik ekmeği yedik.”

MİLLETEMİZİN SIRTINI KİMSE YERE GETİREMEZ

“Yine ilk günden itibaren büyük bir özveri ile çalışan mülki amirlere bölgeye akın eden tüm belediye başkanlarına ve öğünden bu yana bizlere destek veren tüm belediyelerimize şükranlarımı sunuyorum. Emin olun ki böyle bir yıkımın ardından dünyanın en güçle ülkeleri bile kalkamazdı. Ama o imanla ki yardımlaşmayla, dayanışmayla bu günlere geldik. Yıkılmadık ayaktayız. Acımız çok büyük ama ayaktayız. Bir yandan da normalleşmeye çalışıyoruz. Ben inanıyorum ki birlik ve beraberlik içerisinde devam ettiğimiz sürece bizim milletimizin sırtını kimse yere getiremez.” diye konuştu.

ABA GÜREŞİ MÜZESİ AÇILDI

Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Yalçın’da ilçelerinin binlerce yıllık geleneklerinden biri olan Aba Güreşi sporunun 30-40 yıl öncesinde olduğu gibi ilçelerinde yeniden canlandıracaklarını bunun ilk tohumlarını da attıklarını söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından Mehmet Cemil Delioğlu Aba Güreşi Müzesi açıldı. Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Yalçın, Güreş hakemi ve antrenörü Mehmet Cemil Delioğlu’na günün anısına bir plaket verdi. Program 6 şubat’ta meydana gelen depremde hayatını kaybeden güreşçiler ve vatandaşlar için okunan Mevlid-i Şerif ile son buldu.