DİSK/GENEL-İŞ SENDİKASI HATAY ŞUBESİ’NDE DOĞRUEL DÖNEMİ

  • Eklenme Tarihi :30.01.2023 | 13:58
  • Muhabir :

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Genel-İş Sendikası Hatay Şubesi Olağan Genel Kurulu’nu hafta sonu gerçekleştirdi.

DİSK/GENEL-İŞ SENDİKASI HATAY ŞUBESİ’NDE DOĞRUEL DÖNEMİ

 

DİSK/Genel-İş Sendikası Hatay Şubesi’nin gerçekleştirilen olağan genel kuruluna Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, DİSK/Genel-İş Sendikası Mali İşler Daire Başkanı Mehmet Güleryüz, Adana 1 Nolu Şube Başkanı H. Yaşar Gündoğdu, Adana 2 Nolu Şube Başkanı Serdal Çapar, Gaziantep Şube Başkanı Süleyman Göçmen, DİSK Gaziantep Bölge Temsilcisi Ali Güdücü ve üyeler ile birlikte çeşitli STK temsilcileri katıldı.

Divan başkanlığını DİSK/Genel-İş Sendikası Mali İşler Daire Başkanı Mehmet Güleryüz’ün yaptığı olağan genel kurul Saygı Duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Daha sonra olağan genel kurula katılım gösteren DİSK/Genel-İş Sendikası Mali İşler Daire Başkanı üyelere yönelik bir konuşma gerçekleştirdi.

BELEDİYE İŞÇİLERİMİZİN ÇÖZÜM BEKLEYEN SORUNLARI VAR

Gerçekleştirdiği konuşmada 2023 yılında toplumsal krizlerin gittikçe derinleştiğini belirten Güleryüz, “2023 yılına döviz kurlarındaki artış, yüksek enflasyon, zam tartışmaları ve eriyen alım gücünün yarattığı geçim sıkıntılarıyla girdik. Ülkemizde yaşanan olağanüstü koşullar hayatlarımızı zorlaştırmaya devam ederken siyasi, idari, ekonomik ve toplumsal krizler gittikçe derinleşiyor. Ülkemizle birlikte biz belediye işçilerinin de çözüm bekleyen sorunları var. Bunlardan en önemlisi uzun süredir gündemimizde olan ve mücadelesini sürdürdüğümüz kadro meselemizdir. Kamu işi yapan ve kamu işçisi olan belediye şirket işçileri olarak kadro hakkını alana kadar mücadelemiz devam edecek. Bunun için sizlerin de takip ettiği gibi yoğun bir eylemlilik sürecinden geçtik, basın açıklamaları yaptık, Meclise gittik, kanun teklifi taslağımızı mecliste grubu bulunan partilere sunduk, Bakanlıklar önünde basın açıklaması yaptık ve bu süreci devam ettirerek kazanıma dönüştürme kararlılığımızı sürdürüyoruz.” dedi.

İNADINA BİR VE DAYANIŞMA İÇERİSİNDE OLACAĞIZ

Emek ve demokrasi mücadelesini inatla sürdüreceklerini belirten Güleryüz, “Eşit, özgür, adaletli ve demokratik bir yönetim biçiminin yani halk egemenliğine dayanan emekten yana, demokratik bir Cumhuriyetin sağlanması gerekir. Genel-İş, Belediye işçilerinin hakları için, ülkemizin geleceği için, emek ve demokrasi mücadelesini ısrarla ve kararlılıkla sürdürmektedir, sürdürecektir. Bu mücadeleyi her şubemizle, temsilcilerimizle, üyelerimizle birlikte veriyoruz, vereceğiz. İnadına bir olacağız, dayanışma içinde olacağız ve sıkılı yumruklarımızla bu karanlığa karşı yürümeye ve mücadele etmeye devam edeceğiz. Bugün gerçekleştirdiğimiz DİSK/Genel-İş Sendikası Hatay Şubesi’nin olağan genel kuruluna katılım gösteren üyelerimize ve misafirlere teşekkür ederken, önceki dönem başkanımız Yusuf Berkyürek ve Yönetim Kurulu üyelerine gerçekleştirdikleri hizmetlerden dolayı teşekkür ediyor, yeni yönetimi devralacak arkadaşlarımıza da görevlerinde başarılar diliyorum. Genel kurulumuz başta sendikamız olmak üzere işçi üyelerimize hayırlı olmasını diliyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

BERKYÜREK ADAY OLMADI, YENİ BAŞKAN DOĞRUEL OLDU

Tek liste ile gidilen seçimde önceki dönem başkanı Yusuf Berkyürek aday olmazken, Şube Sekreteri Mehmet Emin Doğruel tarafından oluşturulan liste divan heyetine sunuldu. Gündem maddeleri içerisinde yer alan denetim ve faaliyet raporlarının okunmasının ardından önceki yönetim ibra edilerek oybirliği ile kabul edildi. Gündem maddeleri tek tek oylanıp ibra edilmesinin ardından divan başkanlığına sunulan Mehmet Emin Doğruel başkanlığında oluşturulan yönetim kuruluna İsmail Yıldız, Mehmet Ali Yorğun, Ferhat Beyaz ve Mehmet Culha seçilirken, Denetleme Kuruluna Fatma Dadük, Yılmaz Keskin, Yerda Altay, Servet Kababıyık ve Bilge Eşki, Disiplin Kuruluna Hakan Demir, Öznur Öztürk, Caner Yeşiltepe, Deniz Ceylan ve Mahir Gürses, Üst Kurul Delegeliğine ise Mehmet Emin Doğruel, Mehmet Ak ve Tahsin Hamurcu seçildi.

YENİ BAŞKAN DOĞRUEL’DEN ÜYELERE TEŞEKKÜR

Yapılan olağan genel kurul sonrasında üyelere yönelik kısa bir konuşma yapan DİSK/Genel-İş Sendikası Hatay Şube Başkanı Mehmet Emin Doğruel, “9’uncu olağan genel kurulumuza katılım gösteren başta genel merkez yöneticilerimiz olmak üzere tüm misafirlerimize ve üyelerimize teşekkür ediyorum. Önceki dönem başkanlığını yapan yol arkadaşımız Yusuf Berkyürek’e gerçekleştirmiş olduğu hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum. Olağan genel kurulumuz başta üyelerimize ve ülkemize hayırlı olsun.” dedi. (Murat MUTLU)