DSİ, HATAY İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYOR

  • Eklenme Tarihi :07.03.2024 | 15:07
  • Muhabir :Haber Merkezi

DSİ, HATAY İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYOR

DSİ Genel Müdürü son 21 yıldaki Hatay yatırımlarını açıkladı: “Hatay’a 25 Milyar 598 Milyon TL değerinde 120 Tesis inşa ettik. Hataylıların için üretmeye devam edeceğiz.” Dedi.

 

HATAY’IMIZA 7 BARAJ, 4 GÖLET VE 3 YERALTI DEPOLAMA TESİSİ KAZANDIRDIK

Bereketli toprakları, uygun iklim özellikleri ve çalışkan Hataylıların emekleriyle can bulan Hatay’daki tarımsal araziler, üretim potansiyeli bakımından Bölgemizde önemli bir yere sahiptir.  Hatay’da refah düzeyinin artması için son 21 yılda; 120 adet Tesis ile 25 Milyar 598 Milyon TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, “Hatay’da son 21 yılda 7’si baraj, 4’i gölet ve 3 adeti de yeraltı depolama tesisi olmak üzere 14 depolama tesisi inşa ettik ve böylece 897 milyon m³ su depolama hacmine ulaştık.” dedi.

3 BARAJ, 1 GÖLET İNŞAAT ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Hataylı çiftçilerin tarımsal arazilerini büyük bir emek ve özveri ile değerlendirdiklerini vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “Hatay’ın su kaynaklarını değerlendirmek için yeni barajlar inşa ediyoruz. Şu anda 3 barajın yapım çalışmaları devam ediyor. Bu barajların tamamlanması ile 7 bin 660 dekar tarımsal araziyi daha sulama suyuna kavuşturmayı hedefliyoruz.

TAŞKIN KORUMA TESİSLERİ İLE VATANDAŞLARIMIZI VE TOPRAĞIMIZI KORUYORUZ

Ayrıca; Hatay’da taşkın riskini azaltmak için son 21 yılda tamamlanan 85 adet taşkın koruma tesisi ile Hatay şehir merkezi, 83 adet yerleşim yeri ve 2 bin 204 dekar arazinin taşkın kontrolü sağlanmıştır. 3 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir. Hayata geçirdiğimiz taşkın koruma tesisleri ile taşkın riskini azaltıyor, vatandaşlarımızı ve toprağımızı güvence altına alıyoruz.” dedi.

TOPLULAŞTIRMA VE TARLA İÇİ GELİŞTİRME YATIRIMLARIMIZ İLE TOPRAĞIMIZ DAHA KIYMETLİ

Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri kapsamında Hatay’da toplam 42 bin 034 dekar alanda arazi toplulaştırma tescili yapıldığına dikkat çeken Genel Müdür Mehmet Akif Balta, “Toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri ile toprağımız daha kıymetli ve daha verimli olmaktadır.” dedi.

HATAY’DA SUYUN GÜCÜ ENERJİYE DÖNÜŞTÜ

Hatay’da son 21 yılda 2 Adet Hidroelektrik Enerji (HES) Tesisi işletmeye alınarak yıllık 51 GWh enerji üretimi sağlandığını ifade eden Genel Müdür Mehmet Akif BALTA; “Kurulu gücü 13,28 MW olan bu tesisler sayesinde Milli Ekonomimize, yalnızca enerji alanında yıllık 96 Milyon TL katkı sunuyoruz.

Şuan planlama ve projelendirme safhasında olan 11 adet HES ile de Ülkemizin enerjisine güç verecek olmaktan heyecan duyuyoruz. 31 Aralık 2023 tarihi itibariyle yaklaşık 17 000 hanenin enerji ihtiyacını Hatay’da kurulu HES’lerle karşılıyoruz.” dedi.

Çalışmaların devam edeceğini vurgulayan Genel Müdür Mehmet Akif Balta; “Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü olarak hayata geçirdiğimiz projeler hakkında değerli Hataylıların özellikle de tesislerimizden birebir faydalanan çiftçilerimizden almış olduğumuz olumlu geri dönüşler bizi ve ekibimizi motive ediyor. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de ekonomik gelirimizi artıracak, milletimizin refah düzeyini yükseltecek, özetle “Türkiye Yüzyılı” idealimizi perçinleyecek projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz. 6 Şubat depremleri ile başlayan süreçte ağır yaralar alan Hatay’ı ve Hataylıları asla yalnız bırakmayarak yaralarımızı dün olduğu gibi bundan sonra da birlikte sarmaya devam edeceğiz.” dedi.