DÜNYA ŞAİRİ ŞİİRLERLE ANILDI

  • Eklenme Tarihi :23.01.2023 | 13:34
  • Muhabir :

Dünya şairi Nazım Hikmet Ran, 121. Doğum gününde şiirlerle anıldı.

DÜNYA ŞAİRİ ŞİİRLERLE ANILDI

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Meclis Salonunda düzenlenen anma törenine Aalen-Antakya Kültür Derneği Başkanı Mehmet Karasu, yerel şairler, yazarlar ve vatandaşlar katıldı.

 

Türkiye Yazarlar Sendikası ve Aalen-Antakya Kültür Derneği’nin (AAKD) ortaklaşa düzenlediği “Nazım Hikmet 121 Yaşında” etkinliğini Hikmet Güzel ve Sevim Eskiocak sundu. Etkinlik Nazım Hikmet Ran’ın, hayatını ahlatan kısa bir belgeselin gösterimi ile başladı. Nazım Hikmet Ran’ın şiirlerinin ve türkülerinin okunduğu etkinlikte Nazım Hikmet Ran’ın bir dünya şairi olduğu belirtildi.

NAZIM HİKMET BİR FİKİR İNSANIDIR

Nazım Hikmet Ram’ın, yaşamı mücadele ile geçen önemli bir fikir, inanç ve hürriyet adamı olduğunu belirten Sevim Eskiocak, “Nazım Hikmet Ran inandığı yolda yürümüş, ülkesini, memleketini, insanını, sevdayı iyi bilen, emperyalizme karşı mücadele eden bir fikir insanıdır. Nazım Hikmet’in hayatını anlatmaya birkaç satır, yada birkaç sayfa elbette yetmez. Görselde anlatıldığı gibi bu gün bizlerde hayatına kısaca değineceğiz.” diye konuştu.

ŞİİRLERİ OKUNDU

Etkinlik yerel sanatçı Sezai Subaşı’nın söylediği türkülerle devam etti. Etkinlikte Acibe Sıkar, Adnan Yoğurtçu, Asya akaya, Fedva Çekmecelioğlu, Helin Aslan, M.Mevlüt Bulanık, Mehmet Öksüz, Mithat Öztürk, Necla Daloğlu, Nuray Bulgurcu Beşerikli, Rindala Mansur, Sabahattin Günay, Sevim Habip, Yaşar Uğurlu ve Zeynep Mansuroğlu tarafından Nazım Hikmet Ran’ın şiirleri okundu. Okunan şiirlerin ardından Nazım Hikmet Ran 121. Yaşında etkinliği söylenen türkülerle son buldu. (Yaser ÇAPAROĞLU)