DÜNYANIN EN ÜZÜN KÜNEFESİ YARIM SAATTE TÜKETİLDİ

  • Eklenme Tarihi :23.07.2022 | 13:12
  • Muhabir :

Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından festival etkinlikleri arasında düzenlenen künefe şölenini için hazırlanan dünyanın en uzun künefesi, vatandaşlara ikram edildi. Tam 1 ton 850 kilogram ağırlığında olan künefe yarım saat içerisinde tüketildi.

DÜNYANIN EN ÜZÜN KÜNEFESİ YARIM SAATTE TÜKETİLDİ

Hatay’ın anavatana katılışının 63. yıldönümü nedeniyle, Antakya’da 83 metre uzunluğunda künefe yapıldı. 1 ton 850 kilogram ağırlığındaki künefe vatandaşlar tarafından yarım saat içerisinde tüketildi. Hatay Büyükşehir Belediyesi Hatay’ın Anavatana katılışının 83. Yıldönümü nedeni ile düzenlenen festival etkinlikleri arasında geleneksel künefe şöleni düzenledi. Düzenlenen şölende 50 santimetre genişliğinde 83 metre uzunluğunda dünyanın en uzun künefesi yapıldı.

BUGÜN BİZİM GURUR GÜNÜMÜZ

Şölende konuşan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş. “Bugün bizim gurur günümüz. Bugün Hatay’ın Anavatana katılışının 83. yıldönümünü kutlamak için buradayız. Her yıl bir metre arttırdığımız dünyanın en uzun künefesini bu yılda yaptık. Bu sene Hatay’ın anavatana katılışının ve kurtuluşunun 83. yıldönümünde, vatandaşlarımıza ikram etmek üzere 83 metre uzunluğunda künefe hazırladık. Afiyet olsun” dedi.

MİLLET OLMAYI SEÇTİK

Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir’de, bugünün Hataylıların gurur günü olduğunu belirterek, “83 yıl önce devletimizi de kurmuştuk. Milli marşımızda vardı, meclisimizde bayrağımızda vardı. Ama Hataylılar sizler o kadar güzel insanların torunları ve çocuklarısınız ki devlet olmayı değil millet olmayı tercih ettiniz. Tam 83 yıl önce Türkiye Cumhuriyeti’ne 61. vilayeti olarak katıldık. Bizler bugün Türkiye Cumhuriyeti’ne 7. sırada vergi veren çalışkan bir milletiz. Çalışkan Hataylılar bugün huzurunuzda şerefle söylüyorum ki şu an dünyanın 3. büyük organizasyonu içerisinde bulunuyoruz. Bize bu imkanları sağlayan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımız Lütfü Savaş’a teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

YARIM SAATTE TÜKETİLDİ

Yapılan konuşmaların ardından Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, tepside hazırlanan künefeyi havaya atarak ters çevirdi. Başkan Savaş daha sonra Hatay Milletvekilleri Mehmet Güzelmansur, İsmet Tokdemir ve protokol üyeleri ile birlikte hazırlanan 83 metre uzunluğundaki dünyanın en uzun künefesinin şerbetini dökerek şölene katılan vatandaşlara ikram edildi. Tam 800 kilo tel kadayıf, 600 kilo peynir, 400 kilo şeker ve 50 kilogram Antep Fıstığının kullanıldığı 1 ton 850 kilogram ağırlığındaki künefe şölene katılan vatandaşlara ikram edildi. Dünyanın en uzun künefesi yarım saatte tüketildi. (Yaser ÇAPAROĞLU)

Haberin Videosu