Faciadan kılpayı dönüldü!

  • Eklenme Tarihi :06.10.2022 | 09:44

İstanbul-Hatay sefereni yapan TK2256 sefer sayılı THY uçağının Hatay Havalimanı’na inişi sırasında lastiği patladı.

Faciadan kılpayı dönüldü!

Büyük paniğin yaşandığı olayda faciadan kılpayı dönülürken inişini başarıyla tamamlayan uçaktan, yolcular ve uçak mürettebatı tahliye edildi. İstanbul-Hatay seferini yapan THY uçağının iniş sırasında lastiği patladı. Lastiği patlayan uçağın, iniş takımları aşırı sürtünmeden alev aldı. Uçaktakilerin büyük panik yaşadığı. İtfaiye ekiplerinin anında müdahale ederek soğutma işlemlerinin tamamlanmasının ardından yolcular uçaktaki 105 yolcu ve 6 uçak mürattabatı tahliye edildi.

Yolcuların ve uçak mürettebatının uçaktan tahliye edildiklerini sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile duyuran Türk Hava Yolları (THY) Basın Müşaviri Yahya Üstün, "Bu patlamaya bağlı olarak uçağın iniş takımlarından birinde aşırı ısınma meydana gelmiş ve itfaiye ekipleri iniş sonrası duruma hızlı şekilde müdahale ederek soğutmayı sağlamışlardır. Misafirlerimiz ve ekiplerimiz güvenli şekilde uçaktan tahliye edilmiştir." dedi.

"YOLCULARIN SAĞLIK DURUMLARI İYİ"

Üstün'ün açıklamasında "TK2256 sefer sayılı İstanbul (IST) - Hatay (HTY) seferinde uçağımızın iniş sırasında lastiği patlamıştır. Bu patlamaya bağlı olarak uçağın iniş takımlarından birinde aşırı ısınma meydana gelmiş ve itfaiye ekipleri iniş sonrası duruma hızlı şekilde müdahale ederek soğutmayı sağlamışlardır. Misafirlerimiz ve ekiplerimiz güvenli şekilde uçaktan tahliye edilmiştir. Sağlık durumlarında bir sorun yoktur. Kamuoyuna saygıyla duyurulur." ifadeleri yer aldı.

UÇAK SEFERLER 24 SAAT ASKIYA ALINDI

Havalimanında meydana gelen, olaydan sonra Hatay Valiliği Hatay seferlerinin 24 saat süreyle askıya alındığını açıkladı. Valilikten yapılan açıklama şöyle, “ İstanbul-Hatay seferi yapmak üzere saat 02:50 sıralarında İstanbul’dan kalkış yapan Türk Hava Yollarına ait TK 2256 isimli uçak saat 03:11'de Hatay Havalimanındaki 04 pistine inişi esnasında tekerleri patlayıp alev almıştır.

Yapılan incelemeler neticesinde; Bahse konu uçağın, pistin başından itibaren yaklaşık olarak 2000. metresinde gövde bütünlüğü bozulmadan durduğu ve Pilotun olayı Kule ve Apron Birimi Arff Şefliğine anons etmesi üzerine Arff Birimi ve diğer görevli birimler olaya 35 saniyede müdahale ettiği tespit edilmiştir. Uçakta bulunan 105 yolcu ve 6 kabin personeli sorunsuz olarak uçaktan tahliye edilmiştir.

Akabinde Arff Birimi soğutma işlemini belli bir süre devam etmiş olup, şuan uçağın kaza kırım mahallinden tahliyesi planlanmaktadır. Yaşanan bu olaydan dolayı havalimanımızın pisti 24 saat süreyle notamlanarak uçuş trafiğine kapatılmış olup, pistin tekrardan uçuş trafiğine açılması için çalışmalar ilgili birimlerce hızla devam etmektedir.

 Yaser ÇAPAROĞLU