Gençlerle El Ele projesinin ilk deneme testi gerçekleşti. İşte sonuçlar!

  • Eklenme Tarihi :19.04.2024 | 10:29
  • Muhabir :Haber Merkezi

Gençlerle El Ele projesinin ilk deneme testi gerçekleşti. İşte sonuçlar!

İstanbul Rumeli Üniversitesi olarak Balcı Vakfı ve Sürekli Eğitim Merkezinin ortaklığında yürütülen “Gençlerle El Ele” projesinin ilk deneme testi ‘’Türkiye Geneli TYT’’ gerçekleşti. Sınav sonuçlarının genel değerlendirmesini yapan İstanbul Rumeli Üniversitesi PDR Uzmanı Bahadır Recep Gündüz ‘’ Sınava giren öğrencilerimizin yüzde 64’ü kadınlardan, yüzde 36’sı ise erkeklerden oluştu. Kadın öğrencilerin TYT puan ortalaması 235, erkek öğrencilerin ise 246’dır.Sınava giren erkek adaylar, sınava giren kadın adaylardan daha başarılı oldu’’dedi.

 

 Kadınlar Türkçede, erkekler ise Matematikte daha başarılı

‘’TYT’deki Türkçe alt testinde kadınlar daha başarılı olurken, Matematik ve Fen Bilimleri alt testinde ise erkeklerin daha başarılı olduğu görüldü’’ diyen Gündüz, Sosyal alt testlerinde ise büyük bir fark oluşmadığını belirtti. Bahadır Recep Gündüz, gerçekleştirdikleri TYT denemesini geçen sene uygulanan YKS-2023 sonuçlarıyla karşılaştırdıklarında ise öğrencilerin Matematik,Sosyal ve Fen Bilimleri alt testinde YKS’ye giren adaylardan daha başarılı olduklarını, Türkçe alt testinde ise YKS’ye giren adayların ortalamalarının altında kaldığını kaydetti.   

Matematik, Sosyal ve Fen Bilimlerinde yeterli başarı görüldü

’’Deneme sınavına giren adaylarımızın matematikte, sosyalde ve fen bilimlerinde yeterli başarıyı gösterdiği görülmektedir. Bu başarıyı daha da arttırabilmek adına Matematikte, öğrencilerimizin sadece işlemden oluşmayan, düşünmeyi, yorumlamayı ve analiz yeteneğini de gerektiren yeni nesil sorularla daha çok vakit geçirmelidir. Bu noktada her gün bir test dahi olsa problemler konusundan soru çözmek pratik kazanmak adına önemli olacaktır.Sosyalde, sorular yorum becerisini ölçmeye dayalıdır. Bu gibi sorularda öğrencilerimizin genel hatası paragrafta verilen bilgi ve öncüllerin dışına çıkıp cevabı sorunun uzağında aramalarıdır. Bu noktada adaylar, sorudaki öncüller hatalı olsa dahi bir Türkçe sorusu çözüyormuşçasına soruya sadece o bilgiler ışığında yaklaşmalıdır. Sosyal alt testin içindeki Felsefe ve Din Kültürü soruları içinse kavramların üzerinden geçilmesi gerekmektedir.Fen Bilimlerinde ise öğrencilerimiz yanlış veya hatalı sorularının analizini yapmalı ve kalan zamanı buna göre planlamalıdır. Çözümlü örnek soruları incelemek, zorlandıkları konu ve içerikleri izlemek ve farklı kaynaklardan soru çözümleri yapmak bu noktada yardımcı olacaktır. Biyoloji de ise ezberlenmesi gereken konuları tekrar etmek fayda sağlayacaktır.’’

Türkçede YKS ortalamasının altında kalındı

‘’Öğrenciler Türkçe testinde YKS ortalamasının altında kalmıştır. Okuma ve yorum yapabilme becerisini geliştirmenin en temel yolu kısa vadede her gün paragraf sorusu çözmeyi alışkanlık haline getirmektir. TYT’de ortalama 30 paragraf sorusu çıkacağını düşündüğümüzde her öğrencinin her gün bu kadar soruyu çözmesi, hem yorum becerisini hem de zamanı yönetme kabiliyetini önemli ölçüde arttıracaktır.’’

PDR Uzmanı Bahadır Recep Gündüz ‘’Gençlerle El Elele projemiz kapsamında üniversite sınavına hazırlanan tüm öğrencilerimizi deneme sınavlarına katılmaya davet ediyorum. Yerleşkelerimizde yapacağımız sınavlar için tüm Türkiye’den başvuruları kabul ediyoruz. Proje kapsamında ilk denemede dereceye giren 10 öğrenciye akademik kariyer danışmanlığı verilmektedir. Öğrencilerin kendini daha iyi tanıması, meslek seçimini daha sağlıklı yapabilmesi adına çalışmalar rehberlik uzmanları tarafından yürütülmektedir. Online ya da yüz yüze olmak üzere öğrencilerle haftada en az bir defa görüşmeler gerçekleştirilerek haftalık ders çalışma programlarının takibi yapılmaktadır. Ayrıca adayların kaygılarını kontrol edebilmesi ve motivasyonlarını koruyabilmeleri adına destek sağlanmaktadır.’’ diyerek sözlerini tamamladı.