HATAY, 6’NCI SIRADA

  • Eklenme Tarihi :19.12.2022 | 14:22
  • Muhabir :

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Sebahattin Büyüktelli, koruyucu aile sistemindeki başaralı iller arasında Hatay’ın 6. Sırada olduğunu söyledi.

HATAY, 6’NCI SIRADA

Hatay Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından Altınözü Belediyesi Konferans Salonu’nda, Koruyucu Aile Tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Toplantının açılış konuşmasını Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Sebahattin Büyüktelli yaptı. Çocukların hakkı olan huzurlu bir aile ortamı hazırlanmasının herkesin sorumluluğunda olduğuna vurgu yapan Büyüktelli, Hatay’ın Türkiye’de nüfuslarına göre oranlandığında koruyucu aile sistemindeki başarılı iller sıralamasında 6’ncı sırada olduğunu belirtti

TÜRKİYE’DE KORUNMAYA MUHTAÇ ÇOCUKLARIN SAYISI 23 BİN

Türkiye genelinde korunmaya muhtaç 23 bine yakın çocuk olduğunu dile getiren Büyüktelli, bu çocukların 9 bininin koruyucu aile sisteminde olduğunu ifade etti. Hatay’da 287 çocuğun koruyu aileler tarafından bakıldığını ifade eden Büyüktelli, “Türkiye genelinde 23 bine yakın çocuğumuz korunmaya muhtaç durumda. Bu çocukların 9 bini koruyucu aile sisteminde bulunuyor. Hatay’da bu sisteme kayıtlı 287 çocuk var. İllerin nüfuslarına göre oranlandığında koruyucu aile sistemindeki başarılarıyla ilimiz bu alanda Türkiye’de 6’ncı sırada yer alıyor” diye konuştu.

BU SİSTEMİ ÖNEMSİYORUZ

Bu sistemi çok önemsediklerini dile getiren Büyüktelli, “Biz bu sistemi önemsiyoruz. Bir çocuğun hayatını kurtarmış oluyoruz. Bu bizim için kutsal bir hizmet. Burada yetişen çocuklardan hiçbir şikayet almıyoruz. Bu sistemler çocuklarımızı hayata kazandırmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Toplantıya, Altınözü Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Ayhan Karaköse, Altınözü’nde görev yapan kurum amirleri, din görevlileri, muhtarlar, STK temsilcileri, okul idarecileri ve vatandaşlar katılım gösterdi.

KORUYUCU AİLELİK NEDİR?

Koruyucu ailelik, çeşitli sebeplerle biyolojik ailesiyle yaşayamayan, devlet korumasında kurum bakımında yaşayan, 0-18 yaş aralığındaki çocuklara sağlanan aile yanında bakım hizmetleri arasında yer alıyor. Çocuğun, fiziksel şartlar ne kadar iyi olsa da kurum bakımında kalması birçok faktörde olumsuzluklar doğurabildiği için kurum bakımı yerine, birebir ilgi, sevgi ve saygının olduğu bir aile yanında büyümesinin fiziksel, duygusal ve psiko-sosyal gelişimi için daha iyi olacağı bilimsel araştırmalarla da kanıtlandığından koruyucu ailelik modeli uygulanıyor.

BAŞVURU SÜRECİ NASIL İŞLİYOR

Koruyucu ailelikte amacın, çocukların kurum ortamı yerine üstün yararı gereğince, sağlıklı bir aile ortamında büyümesini sağlamak olduğuna vurgu yapılıyor. Koruyucu aile olmak isteyen kişilerin, yaşadıkları ildeki Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın İl Müdürlüklerindeki koruyucu aile birimine başvurabilecekleri ifade edilirken, koruyucu ailenin başvurusundan sonra gerçekleşen hazırlık sürecinin ortalama 6 ila 8 aylık bir zaman arasında gerçekleştiği belirtiliyor. (Haber Merkezi)