HATAY BAROSU YARDIM SANDIĞI TANITILDI

  • Eklenme Tarihi :26.09.2022 | 11:37
  • Muhabir :

Kuruluş İşlemleri tamamlanan Hatay Barosu Yardım Sandığı tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

HATAY BAROSU YARDIM SANDIĞI TANITILDI

Hatay Barosu Lokalinde gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını yapan Hatay barosu Başkanı Cihat Açıkalın, seçim vaatleri arasında olan Hatay barosu Yardım sandığını üyelerinin katkısı ile hayata geçirmekten büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Yardım Sandığının aslında kendilerinin sosyal baroculuk ilkelerinden biri olduğunu belirten Açıkalın, “Yardım Sandığı üyelerimizin sorunlarının çözümünde ortak aklı devreye almaya ilişkin ilkemizin bir tezahürüdür.” dedi.

 

ERYILMAZ YARDIM SANDIĞINI TANITTI

Başkan Açıkalın’ın ardından söz alan Hatay Barosu Yardım Sandığı Yönetim Kurulu üyesi Onur Eryılmaz, yaptığı sunumla Hatay Barosu Yardım sandığını, baro üyelerine tanıttı.

Yardım sandıklarının Avukatlar Yardımlaşma Kanunu kapsamında yasal bir dayanağının olduğunu belirten Eryılmaz, “Sandığımızın amacı her bir üyenin, geçici iş göremezlik, malullük, doğal afetler nedeni ile gelen zararları karşılamak.” dedi.

PARALAR İKİ FONDA TOPLANIYOR

Sandığı üye olmanın yolları hakkında bilgilerde veren Eryılmaz, “Yardım sandığından sadece yardım sandığına üye olan ve aidatlarını düzenli yatıran üyelerimiz faydalanabilecek. Üyelerimizin Sandığımıza ödediği aidatlar iki şekilde değerlendiriliyor. Birincisi birikinti fonu, ikincisi de sosyal yardımlaşma fonu. Birikinti fonu dediğimiz fonda her üyeden aldığımız 300 liralık aidatın 150 lirası birikinti fonuna aktarılıyor. Bu birikinti fonunda her üye için altın alınıp, altın hesabına aktarılıyor. Daha sonra üyemiz iradesi dahilinde sandıktan çıkmak istediğinde birikinti fonundan alınan altınlar kendisine veriliyor.”

BAROYA ÜYE AVUKATLAR VE BARO PERSONELİ FAYDALANABİLECEK

“Sandık üyelerinden topladığımız 300 liralık aidatın diğer yarısı olan 150 lirada Sosyal Yardımlaşma Fonunda toplanıyor ve meslektaşlarımızdan hangisinin ihtiyacı varsa ona yardımda bulunuluyor. Bu mesleki bir yardımlaşma oluyor. eki bu sosyal yardımlardan ne zaman faydalanabiliriz? Üye olduğunuzdan itibaren sandığın size verdiği tüm haklardan faydalanabiliyorsunuz. Üyelikten ayrıldığınız takdirde de birikinti fonunda biriken tutarlar iade ediliyor. Hatay Barosu Yardım sandığına, baro üyelerimiz ve baroda çalışan personeller üye olabilir. Hepinizi üye olmaya davet ediyoruz” diye konuştu. (Yaser ÇAPAROĞLU)