Hatay Büyükşehir Belediyesi Yaş Meyve ve Sebze Hal Kompleksinin tanıtımı yapıldı

  • Eklenme Tarihi :13.12.2022 | 14:32
  • Muhabir :

Lütfü Savaş, Yaş Meyve ve Sebze Hal Kompleksi’nin yapımı için gerekli şartların oluşmasını beklediklerini söyledi.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Yaş Meyve ve Sebze Hal Kompleksinin tanıtımı yapıldı

Hatay büyükşehir belediyesi YAŞ MEYVE VE SEBZE HAL KOMPLEKSİ TANITILDI:

TEMELİ OCAK’TA ATILACAK

 EXPO alınanda gerçekleştirilen tanıtım toplantısında konuşan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Yaş Meyve ve Sebze Hal Kompleksi’nin yapımı için gerekli şartların oluşmasını beklediklerini söyledi.

Hatay’ın Yaş Meyve ve Sebze Hal Kompleksine çok ihtiyacı olduğunu belirten Başkan Savaş, “Antakya’nın içinde sıkışık vaziyette bulunan, 3. Derecede sit alanında kalan Sebze halinin taşınımı konusunda Antakya Belediye Başkanlığı dönemimden bu yana bir çalışma var. Çalışırken de şartların uygun olmasını bekledik. Yaş Meyve ve Sebze Hal Kompleksi için 200 dönümlük bir arazi aldık. Bu araziyi tam şehrin ortasında aldık. Sebebi de şu, Yaş Meyve ve Sebze Hal Kompleksinin tam Amik Ovası’nın ortasında, karayollarına yakın ve tüm ilçeleri kapsayacak şeklinde olması gerektiğini düşündük..” dedi.

OSB’NİN HEMEN BİTİŞİĞİNDE YAPILACAK

Yeni Yaş Meyve ve Sebze Hal Kompleksi’nin Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) hemen bitişiğinde olduğunu belirten Savaş, “Yaş Meyve ve Sebze Hal Kompleksinin bir özelliği daha var. Aynı zamanda havalimanına çok yakın olması. Hatay Havalimanına 12-13 kilometre uzaklıkta. Yaş Meyve ve Sebze Hal Kompleksimizi tam projelendirdik yapacağız. Hükümet bu işi çevre ve şehircilik bakanlığı yapsın onlara verelim dedi. Bu yüzden 3-4 sene bekledik. Ardından yerel seçimler oldu. Büyükşehir Belediyelerinin önemlilerini millet ittifakı partileri alınca, sebze ve meyve hallerinin sorumluluğunu ilçe belediyelere vermek için yeni bir belediyeler kanunu hazırladılar. Biz yine bekledik, yapamadık.”

TEMELİNİ OCAK AYINDA ATACAĞIZ

“Sonra bakanlığa son durumu sorarak biz burayı yapmak istiyoruz. Yapabilir miyiz? dedik. Yapabilirsiniz dediler. Meclise götürdük, borçlanma istedik. Maalesef borçlanma alamadık. Borçlanma yetkisini alamayınca biz kendimiz yola  çıkalım, borçlanma istemiyoruz dedik ve yola çıktık. Tüm çalışmalarımızı tamamladık. Bu yılın sonunda Yaş Meyve ve Sebze Hal Kompleksinin ihalesini yaptık ve ocak ayından itibaren de temelini hep birlikte atacağız. Şehrimize hayırlı olsun. 1 yıl sonra Yaş Meyve ve Sebze Hal Kompleksimiz bitmiş olacak.” diye konuştu.

168 DÜKKAN BULUNACAK

Tanıtım toplantısında, Hatay Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Hasan Ziya Hamidioğulları Yaş Meyve ve Sebze Hal Kompleksinin tanıtımını yaptı.

OSB’nin hemen yanı başında yapılacak olan Yaş Meyve ve Sebze Hal Kompleksi, 170 bin metrekarelik bir alanda yapılacak. 168 adet dükkandan oluşacak ve 1 yılda tamamlanacak olan Yaş Meyve ve Sebze Hal Kompleksi’nin temeli Ocak ayında atılacak. Yaş Meyve ve Sebze Hal Kompleksinde sosyal donatılar, Cami, toplantı salonu, araç bakım istasyonları olacak. (Yaser ÇAPAROĞLU)