HATAY MUTFAĞINI KORUYOR

  • Eklenme Tarihi :20.03.2024 | 11:04
  • Muhabir :Haber Merkezi

HATAY MUTFAĞINI KORUYOR

Hatay Dayanışma Derneği Hatay mutfağının tarihi kültürüne ve depremden sonra yeni yapılaşmada Hatay il ve ilçelerinde Hatay mutfağına uygun gastronomi sokaklarının planlanıp hayata geçirilmesi konusunda dikkat çekmek amacıyla İstanbul Taksim’de bulunan dernek binasında etkinlik düzenledi.

Etkinliğe Mkü öğr. Üy. Prof. Dr. Sedat Cereci, İstanbulda Hatay mutfağını yaşatan restoran sahipleri, Gastronomi Turizm Derneği başkanı Gürkan Boztepe, “Antakya Mutfağı” ve “Sokak Lezzetleri” kitaplarının yazarı Mehmet Tanrıverdi, basın mensupları ve çok sayıda konuk katılım gösterdi.

Yönetmenliğini Prof. Dr. Sedat Cereci’nin yaptığı “Tennurdan Diste” belgesel film gösterimi ile başlayan etkinlik Hatay mutfağının ayakta kalması için yapılabilecek çalışmalar hakkında konuşmalar ile devam etti. 

ABACI “KONUNUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Hatay’ın kadim tarihine değinen başkan Abacı yaptığı konuşmada  “6 Şubat 2023 tarihli deprem sonrası bu güzelim mutfağın ayakta kalması için üreticilerin, esnafın maddi ve manevi desteğe ihtiyacı var. Yeniden yapılanması planlanan Hatay il merkezi ve ilçelerinde belediyeler ‘Gastronomi Sokaklarını’ hayata geçirmede planlarının ilk sırasına koymaları çağrısı yapıyoruz. Bu konuları içeren talepler Hatay il merkezi ve ilçelerine seçimlerden sonra gidilerek belediye başkanlarına Hatay Dayanışma Derneği, Gastronomi Turizmi Derneği ve MKÜ öğretim üyesi Prof. Sedat Cereci imzalı tavsiye mektubumuzu takdim edip konunun takipçisi olacağımızı anlatacağız.” Dedi.

Antakya'dan gelen yöresel lezzetler ve İstanbul'da Hatay Mutfağını yaşatan restoranlardan gelen yemekler iftar saatinde konuklara ikram edildi. Başkan Abacı etkinlik sonunda emeği geçen herkese teşekkür etti.