HATAY’A BAHAR EXPO İLE GELDİ

  • Eklenme Tarihi :04.04.2022 | 10:27
  • Muhabir :

EXPO 2021 Hatay, düzenlenen görkemli bir törenle kapılarını tüm dünyaya açtı.

HATAY’A BAHAR EXPO İLE GELDİ

7’den 77’ye her yaştan insanın ilgi gösterdiği açılış töreninde birbirinden özel sahne şovları, ses ve ışık gösterileri, heyecan, gurur, mutluluk ve daha fazlası vardı.

Görkemli törenin açılış konuşmasını Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş yaptı. Vatandaşların alkış ve sevgi gösterileri eşliğinde sahneye çıkan Savaş,  Expo’yu Hatay’ın bayramı olarak nitelendirdi.

HATAY İYİ OLSUN İSTİYORUZ

Hatay’ı ilklerin ve enlerin şehri olarak tanımlayan Savaş, “3 semavi dinin, birçok mezhep ve etnik unsurun yüzyıllarca barış ve kardeşlik içinde yaşadığı şehrimizde bu değerimizle övünüyoruz. Bugünümüz dünden, yarınımız bugünden iyi olsun istiyoruz. Teknolojide, bilimde, sanatta, insani ve ahlaki değerlerde iyi olsun istiyoruz” dedi.

HEP BİRLİKTE HAYATA GEÇİRECEĞİZ

13 yıllık belediye başkanlığı süresince Hatay’ın geleceği için çalıştığını söyleyen Savaş, “13 yıldır beni başınızın tacı yaptınız. Biz de sizin adınıza gece gündüz çalıştık, sizin duanızla koştuk. Bu sürede Hatay’ın gerçeklerini yarına taşıyacak bir eksiğimiz vardı. Savaşın gölgesinde 11 yıldır sosyolojik, psikolojik ve ekonomik olumsuzlukları tersine çevirecek bir organizasyon lazımdı. İşte bugün bu organizasyonu hep birlikte hayata geçiriyoruz” ifadelerini kullandı.

MARKA DEĞERİMİZE DEĞER KATACAK

Savaş, Expo ile kazananın Hatay olacağını belirtti. Her iki alanda da Hatay’ın hakikatlerinin olduğunu ifade eden Lütfü Savaş, “Burada Hatay’ın gerçekleri var. Bundan sonra Hatay tarımda, ticarette, turizmde, gastronomide daha çok kazanacak. Şehrimizin marka değeri artacak. Expo ile Hatay’ı tıpkı eski günlerinde olduğu gibi parlatmak, geleceğe taşımak istiyoruz. Hatay’ın umutlarını yarına taşıyan bir Büyükşehir olmak istiyoruz. Çocuklarımızın geleceğine umut olmak için umudun ışıklarını bu gece yakıyoruz” diyerek görkemli açılışa katılan tüm vatandaşlara teşekkür etti.

AÇILIŞ GÖSTERİSİ NEFESLERİ KESTİ

Başkan Savaş’ın konuşmasının ardından sahneye konan ‘Hatay: Zamanın Efsanesi’ açılış gösterisi izleyenlere unutulmaz bir deneyim yaşattı.

Hatay’ın çağlar boyunca ev sahipliği yaptığı medeniyetlerden ve efsanelerinden yola çıkılarak oluşturulan hikâye kurgusu, bu proje için özel olarak seçilen 50 kişilik profesyonel dans topluluğu ve sirk sanatçılarının performansları ile sahnelendi ve izleyenlerden büyük alkış aldı.

Unutulmaz gösterinin ardından Antakya Medeniyetler Korosu sahne aldı. Farklı inançlara mensup kişilerin bir araya geldiği koro, şarkı, türkü ve ilahilerini bu kez EXPO 2021 Hatay için seslendirdi.

ŞAMPİYONLUK KUPASINI GETİRDİLER

Gecenin sürprizlerinden biri de sezonu şampiyon olarak tamamlayan ve Efeler Ligi’ne yükselen Hatayspor Erkek Voleybol Takımı oldu. Şampiyonluk kupasını Antakya Expo alanında vatandaşlarla birlikte kaldıran voleybolcular başarılarını Expo ile taçlandırdı.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ve eşi Prof. Dr. Nazan Savaş’ın ev sahipliği yaptığı açılış törenine eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nihat Matkap, Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilleri Mehmet Güzelmansur ve İsmet Tokdemir, siyasi parti temsilcileri ve binlerce vatandaş katıldı. (Haber merkezi)

Haberin Videosu